Jak towarzyszyć osadzonym w dobie pandemii? Na to pytanie starali się odpowiedzieć członkowie grupy wsparcia dla osób odwiedzających zakłady zamknięte.

 

Czternaste spotkanie w ramach Jezuickiej Służby Uchodźcom odbyło się w formie wirtualnej. Za jego cel obrano wsparcie i szkolenie wizytujących ośrodki detencyjne oraz dzielenie się swoimi doświadczeniami.

 

Radzenie sobie z lękiem przed Covid-19

Spotkanie otworzyła prezentacja psychologów z Uniwersytetu Maltańskiego. Dr Julian Caruana oraz Dr Alexia Rossi przedstawili sposoby radzenia sobie z lękiem wywołanym przez Covid-19 zarówno w przypadku osadzonych, jak i odwiedzających zakłady zamknięte. W następnej części spotkania uczestnicy podzielili się swoimi obawami i przeciwnościami, z jakimi borykają się wizytując zakłady zamknięte podczas pandemii. Jedną z poważnych przeszkód – jak wskazywali – było dotarcie do zatrzymanych oraz próba skontaktowania się z nimi.

 

Monitorowanie warunków osadzenia poprzez wizytację

Podczas dyskusji koncentrowano się na realizacji zasadniczych celów wizytacji. Kładziono szczególny nacisk na element towarzyszenia podopiecznym. Postulowano również potrzebę stworzenia wspólnego narzędzia, które odpowiadałoby zarówno potrzebom osadzonych, jak i wymogom rzeczniczym. Swoim działaniem miałoby ono obejmować zarówno biura krajowe, jak i regionalne.

W nadchodzących miesiącach Jezuicka Służba Uchodźcom w Europe zamierza kontynuować swoje działania na rzecz sprawiedliwości społecznej. Będzie ona zabiegać o zaangażowanie wizytujących mające na celu poprawę ochrony warunków osadzonych. Członkowie organizacji żywią nadzieję na wznowienie spotkań grupy wsparcia w realnej formie, gdy tylko pozwoli na to sytuacja związana z Covid-19.

 

Źródło