Rosja 2019

Syberia 2019 (Tomsk)

http://dobro.wakcji.org/poprzednie-projekty/syberia-2019

https://www.facebook.com/dobropodajdalej/

Na Syberii spędzimy miesiąc, w czasie którego pragniemy pomnażać dobro! Miejscem docelowym naszego wolontariatu jest parafia katolicka pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Tomsku.

Na miejscu będziemy wolontariuszami na dwutygodniowym obozie dla osób niepełnosprawnych, które w Rosji żyją w bardzo trudnych warunkach. Taki wyjazd jest dla nich wyczekiwaną odskocznią od codzienności. Drugą częścią naszego wyjazdu będzie posługa na obozie dla dzieci z ubogich rodzin, które często najbardziej potrzebują nie prezentów, ale poświęcenia im czasu oraz uwagi. Na koniec będziemy pomagać ojcom jezuitom w organizacji Festiwalu Katolickiego w Tomsku – wydarzenia niezwykłego dla w większości prawosławnego kraju, jakim jest Rosja.

Naszym zamiarem jest zaniesienie radości, ciepła i po prostu normalności tym ludziom; danie im nadziei oraz spotkanie z Jezusem, obecnym w każdym człowieku. Wyjazd jest także inwestycją w nas – młodych ludzi, którzy chcą działać, pomagać innym i się rozwijać.

 

 

 

Wsparcie

9 osób, 2 lata pracy, 1 miesiąc na Syberii i 1 Bóg. O co w tym wszystkim chodzi?

Projekt o nazwie “Dobro- podaj dalej” jest częścią Jezuickiego Centrum Społecznego “W Akcji”.

Dwuletni program wolontariatu obejmuje rok przygotowań i właśnie na tym etapie jesteśmy teraz. Zawiązujemy wspólnotę, załatwiamy kwestie organizacyjne, prowadzimy zbiórki funduszy, staramy się o wsparcie medialne, dbamy o formację duchową oraz uczymy się języka rosyjskiego. W lipcu przyjdzie czas na działanie w Tomsku! Na miejscu będziemy zaangażowani w organizację wypoczynku dla dzieci, pomoc w trakcie obozu dla osób niepełnosprawnych, a także przygotowanie festiwalu katolickiego. Jest to nie lada wyzwanie, dlatego potrzebujemy prosić o modlitwę. Nie jest to turystyczna wyprawa, standardowe wakacje, dlatego chcemy oddać wszystko Panu Bogu, aby całość działa się na Jego większą chwałę. Oczywiście przez cały czas będziemy mieli wsparcie duchowe, bo jedzie z Nami siostra ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej, wspólnoty która ma w charyzmacie wspieranie kapłanów w ich apostolstwie. Ojciec Wojciech Ziółek, który na co dzień posługuje w tomskiej parafii i bardzo dobrze zna miejscową sytuację mówi: „Wielu przychodzi do nas, ponieważ u nas jest wszystko po rosyjsku. Wszystko rozumieją, ponieważ to nie jest język starocerkiewny. Podoba się im, że jesteśmy przodem do ludzi. Znak pokoju na wielu robi ogromne wrażenie, że przychodzi ktoś do kościoła, nikogo tu nie zna, a tu mu podają rękę. Dla Rosjan jest bardzo ważne, że w kościele są organy i chór. Bo w prawosławnej cerkwi lud nie śpiewa. Poza tym do nas przychodzą też greko-katolicy oraz Ormianie. Mówiąc o Rosji, trzeba podkreślić, chrześcijaństwo jest tu bardzo kruche.”*

Po powrocie do Polski wszelkie wnioski z pracy w Rosji mają stać się dla nas bogactwem, które pomoże spojrzeć na rodzimą sytuację z szerszej perspektywy. Doświadczenia z misji przekujemy w roczny wolontariat lokalny.

 

 

Kim jesteśmy

Jesteśmy grupą kilkunastu młodych osób, głównie studentów i absolwentów. Większość z nas na co dzień należy do Duszpasterstwa Akademickiego Winnica w Gdańsku. Wierzymy w Boga, który kocha niezależnie od tego jaki kto ma kolor skóry, czy też w jakim wychował się domu. Razem uczymy się dostrzegać DOBRO, którego doświadczamy każdego dnia i chcemy przekazywać je dalej. Dzielimy się nim, aby je mnożyć.

 

s. Gabriela Basista – opiekun duchowy
Z zawodu położna, z powołania pasjonatka Jezusa Chrystusa, kochająca życie, ludzi i piękno przyrody. Zafascynowana działaniem Boga w ludzkich sercach pomagam w formowaniu młodych sióstr betanek. Wybieram Syberię by tam dać serce, radość i ciepły uścisk potrzebującym.

Nikodem Lewandowski – lider projektu
Liderem naszej grupy zostałem z pragnienia pomocy bliźnim. Studiuję filozofię w wolnej chwili słucham muzyki, lubię także szeroko pojętą sztukę oraz czytanie literatury klasycznej.

 

Beata Kruszewska
Studiuję biotechnologię, a oprócz fascynacji światem mikroorganizmów, zachwycają mnie ludzie. Uwielbiam spędzać czas aktywnie, a moją siłą jest radość, którą zarażam innych.
Decyzja o wyjeździe na wolontariat była oczywista. Zostałam tak ogromnie i niezasłużenie obdarowana przez Pana Boga, że nie wyobrażam sobie, aby nie podzielić się Jego łaskami z innymi.

Małgorzata Tyrakowska
Wędruję przez życie, upijam się radością i karmię zachwytami nad zwyczajnymi cudami. Lubię ludzi, autentyczność, lato, przygody i cały czas poznaję, co to znaczy kochać. Lecę na Syberię, bo czuję, że tam posyła mnie Pan, pragnę służyć- obiema rękoma i nogami oraz sercem tęskniącym za Bogiem, a jednocześnie tak bardzo przez Niego obdarowanym

 

 

Iza Miejłuk
Cześć! Nazywam się Iza. Studiuję psychologię. Lubię poznawać ludzi, czytać książki i podziwiać piękno przyrody Wyjazd na wolontariat misyjny to było moje marzenie i myślę, że będzie to niezapomniana przygoda, która wiele mnie nauczy.

Natalia Bałdyga
Hejka! Mam na imię Natalia. Studiuję inżynierię biomedyczną na Politechnice Gdańskiej. Jako specjalizację wybrałam fizykę medyczną i jeśli Bóg będzie widział mnie w tym zawodzie, to za kilka lat będę planować jak zabić wasze raczki. Na razie powiedział mi tylko tyle, że mam jechać na Syberię. Więc oto jestem !

Sara Gawarkiewicz
Jestem wrażliwą, młodą osobą z nutką szaleństwa w sobie. Uwielbiam naukę i godzinne spacery. Na Syberię jadę z chęci naśladowania Jezusa, który służył ludziom.

Ula Kowal
W sercu żagiel w żyłach woda
Zawsze swe trzy słowa dodam
Na altówce wciąż podgrywam
Nigdy smutna ja nie bywam
Jadę daleko by rozweselić
Wiarą i pasją swą się podzielić
Pomocną dłoń każdemu podać
I już nic chyba nie chce dodać

 

Agnieszka Pietrusiak

Jestem studentką naszej gdańskiej Politechniki, a pochodzę z Krosna, tak, tego na Podkarpaciu. Dlaczego Dobro Podaj -> Dalej? Zafascynował mnie kiedyś kontakt z osobami z Zespołem Downa, podczas gdy brakowało jedzenia na imprezie plenerowej i kilkadziesiąt zdrowych osób przychodziło z pretensjami do sztabu, oni potrafili, nie dość, że nie narzekać to podzielić się taką radością, która sprawia, że zapragnęłam żyć w bardziej przemyślany sposób, więcej doceniać i sprawiać, że ten świat będzie lepszy.

14.10.2019

Witajcie!!!
Mamy nadzieję, że za nami tęskniliście ;p
Rozpoczął się kolejny rok akademicki, a wraz z nim kolejny element naszego dzieła – roczny wolontariat na miejscu 🙂 Każdy z nas wybiera teraz swoją osobistą drogę w której pragnie służyć drugiemu człowiekowi.
Jak doskonale wiecie, październik w tym roku jest nadzwyczajnym miesiącem misyjnym. Z tego powodu zachęcamy Was z całego serducha do modlitwy za dzieła misyjne, a w szczególności misjonarzy, którzy oddają się by być dla innych i robią kawał dobrej roboty💪
Ale, ale, to jeszcze nie koniec! Wrzucamy Wam także nasze piękne zdjęcie, byście nie zapomnieli jak wyglądamy ;p Mimo że wyjazd już dawno się skończył, tak jak nasze spotkania przygotowujące, to między nami wytworzyły się relacje, które oddajemy Panu i dziękujemy że nas ze sobą jednoczy :).
Za to wszystko – Chwała Panu 😇<3!
Trzymajcie się ciepło, z Bogiem :*!

 

 

24.07.2019

Minął tydzień od powrotu do Polski. Tydzień dzielenia się przeżyciami, wspominania spotkań i nowych znajomości, ‘trawienia’ sytuacji, z którymi musieliśmy się zmierzyć.
Możecie przeczytać o jednym dniu obozu! W internecie pojawił się artykuł, więc bardzo zachęcamy do zajrzenia. Tłumacz google daje radę 😁 także brak znajomości rosyjskiego nie powinien być wielkim problemem 😉
Buziaki i dużo słońca 🌞😘

 

 

13.07.2019

Na razie informujemy, że zmęczeni ale turbo szczęśliwi wsiadamy w Tomsku do samolotu i zaczynamy podróż powrotną!
Niedługo będziemy dzielić się z Wami tym co było po drodze a na razie modlimy się by dolecieć xdddd
Pozdro elo-Ulja

 

 

10.07.2019

Liturgia Prawosławna i Katolicka Msza

Ciekawostki z Liturgii:
1. Plecy celebransa towarzyszą częściej niż twarz
2. Komunię dostajemy na łyżeczce do dzióbka otwartego jak pisklę
3. Przez to że trwa 3 godziny (podobno i tak to była skrócona wersja) ludzie sobie wychodzą i przychodzą w trakcie liturgii

 

 

06.07.2019

Pewnie znacie muszki owocówki, no te tutaj dają nam popalić, małe cwaniaki potrafią wpaść do nosa gardła i oczu na raz

 

 

04.07.2019

Kartki do Polszy

 

 

03.07.2019

Obiad u naszych Jezuitów, dziś ostatni dzień w całym gronie. Już podzieliliśmy się na dwie ekipy. Piątka z nas będzie współpracować z dziećmi, a pozostała czwórka z niespelnosprawnymi.

Która u Was godzina? My mamy 20:40 

 

 

30.07.2019

No i w drogę!

Jeszcze raz dziękujemy Wam kochani za wszelkie wsparcie, dzięki Waszym dobrym słowom, modlitwom, pomocy finansowej, czy poświęceniu własnego czasu staliście się częścią tego wyjazdu i dobra, które tam zostawimy.

 

 

28.07.2019

Szczęść Boże :)))
Wyjazd tuż tuż, już za momencik! Jesteśmy podekscytowani, bo cały rok pracy zaraz stanie się rzeczywistością. W poniedziałek z samego rana wyjeżdżamy, ale przed tym, w niedzielę, będzie wyjątkowy dla nas moment. O godzinie 19, w Dużym Kościele (Jezuici – Gdańsk Wrzeszcz, ul. Mickiewicza 11) zostanie odprawiona Msza, na której otrzymamy specjalne błogosławieństwo na czas misji :D! Zapraszamy Was wszystkich bardzo gorąco do przeżycia razem z nami tej Eucharystii i modlitwy w intencji tego dzieła.

Mamy dla was jeszcze jedną, smutniejszą wiadomość. Niestety, z przyczyn od nas niezależnych, wyjazd będzie trwał tylko 15 dni 🙁 Nie dostaliśmy zgody na miesięczny pobyt. Nie ukrywamy, że bardzo zasmuciła nas ta wiadomość. Jednak mamy nadzieję, że dzięki temu Miłość i Dobro, którym chcemy się dzielić, zostanie skumulowane w tych dwóch tygodniach, a Duch Święty będzie nam dawał kopa do całkowitego oddania siebie w tym czasie i poświęcenia się dla drugiego człowieka. Energię, którą mieliśmy dozować na miesiąc, wykorzystamy w 15 dni i wierzymy, że będzie baaardzo owocnie!

Ściskamy Was, wysyłamy buziaczki i do zobaczenia w niedzielę 😉
Z Bogiem!
Ekipa wolontariatu

15.05.2019

Lipiec tuż tuż, tak jak kolejna zbiórka ;p
19 maja spotkamy się w parafii, od której wszystko się zaczęło. Ul. Mickiewicza, mały i duży Kościół, zapraszamy serdecznie :))
Wyjazd zbliża się tak szybko, że lada moment będziemy na Syberii, ale jak widać jesteśmy zwarci, gotowi, uśmiechnięci i pełni Ducha! 😇
Buziaki dla Was
Z Bogiem :))

 

 

02.04.2019

Niedzielne akcje były dla nas ogromnym zaskoczeniem! Pozytywnym oczywiście 🙂 łączcie zebraliśmy 5715zł!!!!!!! Wowwowowow 💪💪
Prócz tego wrzuciliście nam
~10 euro
~bliżej niezidentyfikowaną monetę
~bilet dobowy na tramwaj 😁😁😁
Nawet nie wiecie, ile radości nam to sprawiło ;p
Już wtorek, a my dalej nie możemy wyjść z podziwu jak ciepło nas przyjeliście i ile miłych słów usłyszeliśmy!
Dziękujemy Wam za to, bo każde dobre słowo i obietnica modlitwy utwierdza nas w przekonaniu, że warto, że razem z Wami oraz naszym Tatą damy radę 😊😊🙏
Patafiom dziękuję za chętne i bardzooooo gościnne przyjęcie!
Z Bogiem 😇

 

 

30.03.2019

Witajcie w tę słoneczną sobotę ;D
Jutro niedziela, a co za tym idzie kolejne zbiórki! Tym razem odbędą się one w dwóch miejscach:
–> parafii pw. Św. Jana Pawła II (Gdańsk Łostowice)
–> parafii Matki Boskiej Częstochowskiej (Pallotyni – Gdańsk Wrzeszcz)
Serdecznie zapraszamy do przeżycia niedzielnej Eucharystii razem z Nami :).

Z ciekawostek:
W Tomsku aktualna temperatura to 3°C ;o, ale nie martwcie się! W lipcu pogoda będzie podobna do tej w Polsce, a może będzie nawet odrobinę cieplej, kto wie ;)?

Widzimy się jutro!
Z Bogiem!

 

 

25.03.2019

Hej, hej  może niektórzy już z Was widzieli, ale trafiliśmy również do Gościa Gdańskiego! Z malutkim opóźnieniem wrzucamy Wam do przeczytania 
Miłej lektury i dobrego tygodnia 😁!

https://gdansk.gosc.pl/doc/5375073.Z-misja-na-Syberie

 

 

18.03.2019

Dzień dobry, cześć i czołem!
Wczoraj kolejne spotkanie, omawianie postępów, zaniedbań, mobilizowanie siebie nawzajem i dzielenie się przeżyciami ostatniego miesiąca.
Nie odpoczywamy – działamy!
W oczekiwaniu na zbliżające się informacje łapcie nasze buzioleee 
Z Bogiem!

 

 

11.03.2019

Wczoraj kolejny sukces w historii naszego wolontariatu 😁
Zbiórka przeprowadzona w kaplicy, ze względu na remont kościoła, a mimo to wynik przerósł nasze najśmielsze oczekiwania! Udało się zebrać aż 1606 zł !!!
Dziękujemy za Wasze modlitwy i wszystkie ciepłe słowa, dzięki którym nasza motywacja do działania ciągle wzrasta !

 

 

08.03.2019

W środę odbyła się zbiórka w Parafii pw. św. Jana z Kęt w Rumi. Dalej jesteśmy w szoku jej wyniku, bo do puszek wrzuciliście aż 4677zł!!!!!
Dziękujemy parafii za otwarte przyjęcie i Wam za ten ogromny gest jałmużny ;)!
Widzimy się już w najbliższą niedzielę :)!
Z Bogiem

 

 

04.03.2019

Witajcie 🙂
Ten tydzień będzie dość szczególny, bo odbędą się w nim aż 2 zbiórki ;D!!
06.03.2019 – środa popielcowa, widzimy się w Parafii św. Jana z Kęt w Rumi
A w niedzielę – 10.03.2019 będziecie mogli nas spotkać w Parafii NMP Gwiazdy Morza w Sopocie (trwa remont kościoła, więc wszystkie Msze sprawowane są w kaplicy św. Wojciecha przy ul. Chopina nr 16 A)
Do zobaczenia i miłego poniedziałku życzymy :)!

 

 

 

25.02.2019

Wczoraj mieliśmy kolejne spotkanie organizacyjne, na którym omawialiśmy strategie dotyczące zbiórek i wyjazdu 😉
Na zdjęciu jeszcze nie w pełnym składzie, ale wkrótce nas wszystkich poznacie ;D!

 

 

19.02.2019

Dwa dni temu mieliśmy kolejną zbiórkę, na której zebraliśmy 880zł!!!!
Jesteście wielcy!
Ogromne podziękowania dla proboszcza parafii za możliwość przeprowadzenia akcji, miłe przyjęcie, herbatkę i pyszne ciachooo 🙂.

 

 

27.01.2019

Witajcie ;)!

W oczekiwaniu na kolejne informacje o przygotowaniach do wyjazdu podrzucamy Wam wywiad z ojcem Wojciechem Ziółek, pod którego okiem będziemy działać w Tomsku.

Kilka słów o Kościele za naszą wschodnią granicą.
Miłej lektury i błogosławionego tygodnia :)!

http://zw.lt/…/ks-wojciech-ziolek-z-tomska-chrzescijanstwo…/

 

 

 

21.01.2019

Po ostatnich zbiórkach nasz stan konta podskoczył do 5900zł ;D!!!
Jeszcze raz bardzo dziękujemy za możliwość przeprowadzenia zbiórek w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku oraz w Zespole Szkół Katolickich w Tczewie.
Ogromne podziękowania dla wszystkich darczyńców, którzy wsparli to piękne dzieło materialnie jak również tych, którzy polecają nas w modlitwie.
Macie wielkie serducha!
DZIĘKUJEMY :)!!

A poniżej wrzucamy wam jeszcze linka do informacji zamieszczonych przez szkołę:

http://katolik.tczew.pl/…/katolik-wspiera-wyjazd-wolontariu…

 

 

19.01.2019

W ostatni czwartek (17.01.2019) odbyła się kolejna zbiórka na naszą misję! Tym razem zostaliśmy wsparci przez młodzież, ich rodziców oraz nauczycieli z Zespołu Szkół Katolickich w TCZEWIE! Dzięki wolontariuszom Caritasu uzbieraliśmy wspólnie PONAD 1300zł!!! Chcemy także serdecznie podziękować koordynatorce zbiórki Pani Małgosi za zaangażowanie i pomoc.
A już w najbliższą niedzielę (20.01.2019) widzimy się w parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej w Gdańsku!
Czekamy na Was 😉

Z Bogiem!

 

 

16.01.2019

Witajcie!

Nowy rok, a wraz z nim kolejna edycja projektu “DOBRO -> podaj dalej”. Tym razem grupa studentów wyrusza na odległą Syberię, by tam nieść Miłość naszym sąsiadom ze wschodu.
To nie łatwa misja, więc będziemy baaaardzo wdzięczni za każde wsparcie, zwłaszcza modlitewne :)!
Za nami również pierwsza zbiórka, na której dzięki Wam udało się zebrać 2700 zł!!!
Zostańcie z nami i śledźcie nasze przygotowania do wyjazdu.
Wspierajcie, mówcie wszystkim o takim cudnym projekcie i niech dobro niesie się dalej!

Z Bogiem!