WOLONTARIAT Z UCHODŹCAMI

Czy można kształtować przyszłość? pytał Papież Franciszek Młodych podczas Światowych Dni Młodzieży. Wskazał, że potrzebna jest do tego odwaga i chęć wyruszenia w drogę, na spotkanie drugiemu człowiekowi.

Nie jest łatwo przełamać swoje obawy i lęki przed kontaktem z uchodźcą, zwłaszcza jeśli tyle negatywnych informacji dociera do za pośrednictwem mediów. Świata nie da się zmienić, ale można wpłynąć na życie konkretnego człowieka, przybysza z innej kultury, posługującego się odmiennym językiem, ale tak jak wszyscy, potrzebującego wsparcia i przyjaźni.

Wolontariat w JCS jest okazją do wyruszenia razem z nami w podróż, która daje możliwość spotkania z żywym człowiekiem, ubogacenia go swoją obecnością,
a niejednokrotnie uczenia się od niego radości życia i zaufania Bogu.

Kogo potrzebujemy:

Nauczycieli języka polskiego – osób, do poprowadzenia raz w tygodniu 90 minutowych zajęć w małej, kilkuosobowej grupie. Żeby podjąć się tego zadania, nie trzeba mieć kwalifikacji w tym kierunku. Przydatna jest znajomość przynajmniej jednego języka: angielskiego,  rosyjskiego, arabskiego. Osoby, które nie uczyły wcześniej, mają możliwość korzystania z wiedzy i doświadczenia naszych lektorów.

Asystentów społeczno-kulturalnych – osób, chętnych do włączania się w wydarzenia integracyjne organizowane przez Centrum, a także do towarzyszenia uchodźcy w odnalezieniu się w polskiej rzeczywistości, np. znalezieniu przedszkola dla dziecka, przetłumaczeniu CV, rozliczeniu PIT-u, załatwieniu jakiejś sprawy w urzędzie, pomocy w znalezieniu mieszkania czy pracy.

Opiekunów młodych uchodźców – osób, umiejących nawiązać relację z dzieckiem lub nastolatkiem. Gotowych, przede wszystkim, pomagać w odrabianiu lekcji, a także w zorganizowaniu zajęć w ramach półkolonii w czasie przerw semestralnych.

Poszukujemy też osób, które chciałyby wspomóc swoim czasem i umiejętnościami działanie samego Centrum, np. poprzez  serwis komputerów, segregację otrzymywanej odzieży, pomoc w tłumaczeniach (szczególnie zależy nam na języku rosyjskim, perskim) itp.

Jesteśmy otwarci na Wasze pomysły i kreatywność! 🙂

Więcej informacji:
pod numerem telefonu: 797-907-588
lub mailowo: [email protected]
Jezuickie Centrum Społeczne „W Akcji” ul. Rakowiecka 61