WOLONTARIAT ZAGRANICZNY

W październiku formułowane są około 10 osobowe grupy, które przez 8 miesięcy przygotowują się do wyjazdu za granicę. Główne zadania w tym czasie to: znalezienie pieniędzy na pokrycie kosztów podróży (animacje, zbiórki, etc.), nauka języka, przybliżenie kultury danego kraju, oraz – przede wszystkim – zbudowanie sprawnego zespołu. Każdej grupie w trakcie roku i podczas wyjazdu towarzyszy jezuita.

Wolontariaty 2020

W wakacje 2020 cztery grupy wolontariackie pojadą wspomóc jezuitów pracujących na misjach. Projekty te będą kontynuacjami wcześniejszych przedsięwzięć.

Projekt Zambia 2020 jest wolontariatem misyjnym dla studentów i osób tuż po studiach. Do tej pory w ramach Projektu, organizowanego wspólnie przez Jezuickie Centrum Społeczne „w Akcji” w Warszawie i toruńskie Duszpasterstwo Akademickie „STUDNIA”, na miesięczną posługę w Zambii udały się cztery grupy misjonarzy. Każdego roku wolontariusze przez okres 8-9 miesięcy przygotowują się duchowo do swojego zadania, jakim jest pomoc w rozwijaniu farmy oo. jezuitów, znajdującej się w misyjnej wiosce Kasisi. Ponadto podczas pobytu w Zambii wolontariusze spędzają czas z wychowankami lokalnego sierocińca „Kasisi Orphanage”, prowadzonego przez Siostry Służebniczki. Grupą opiekuje się o. Grzegorz Dobroczyńskii SJ. Więcej informacji można znaleźć tutaj: http://torun.jezuici.pl/projekt-zambia-torun-edycja-2020

Również z Torunia z DA “STUDNIA” w czerwcu 2019 r. wyruszy grupa do Kirgistanu. Celem Projektu Kirgistan 2019 będzie organizacja obozów dla dzieci i młodzieży z „Dziecięcego ośrodka wypoczynkowo-rehabilitacyjnego” nad jeziorem Issyk Kul w Kirgizji. Tak jak w przypadku pozostałych projektów będzie on poprzedzony kilkumiesięcznym przygotowaniem formacyjnym oraz pozyskiwaniem funduszy potrzebnych do jego realizacji. Koordynatorem Projektu jest o. Marek Stelmaszczuk SJ. Więcej informacji można znaleźć tutaj: http://torun.jezuici.pl/projekt-kirgistan-torun-edycja-2019/

Warszawska grupa, która powstanie przy Duszpasterstwie Akademickim Dąb, wzorem ostatnich pięciu lat uda się do Indii. Celem tego cyklicznego zaangażowania, obejmującego blisko rok przygotowań zakończonych miesięcznym wyjazdem, jest udzielenie wsparcia tamtejszej wspólnocie chrześcijan, zarówno poprzez współfinansowanie projektu budowy kościoła dla niewielkiej społeczności katolickiej mieszkającej w północno-wschodniej części kraju, jak również własną pracę wolontariuszy już tam, na miejscu. Nasz wolontariat to szerokie doświadczenie – od pracy przy budowie po uczenie dzieci języka angielskiego oraz animację kultury lokalnej. Za grupę odpowiedzialny będzie ks. Andrzej Błędziński SJ.

W ramach piątej już edycji projektu “Dobro – podaj dalej”, grupa młodych ludzi związanych z duszpasterstwem akademickim “Winnica”, wyruszy latem na miesiąc do Kirgistanu. Od pierwszego lipca, do końca miesiąca będą posługiwać w “Dziecięcym ośrodku wypoczynkowo-rehabilitacyjnym” nad jeziorem Issyk-Kul. Do ich zadań będzie należała organizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży oraz pomoc w opiece nad niepełnosprawnymi w trakcie turnusu. Koordynatorem grupy jest Karol Orłowski.

 

Chętnych do udziału, bądź wsparcia projektów, zapraszamy do kontaktu:

Pomagaj nam zmieniać świat!