Zambia 2020

Artykuły


Kronika

https://www.facebook.com/projekt.zambia.torun/?ref=page_internal

29.12.2020

Herbatka z kard. Adamem Kozłowieckim SJ jak zwykle o 17.00. Stopa a nawet dwie postawione na afrykańskiej ziemi. Czujecie ten klimat? Te rozgrzewające promienie słońca? ☀️

https://www.facebook.com/projekt.zambia.torun/videos/235425481315599/

28.12.2020

Co dzieje się w Afryce u sąsiadów Zambii ? Mówi misjonarz z Ghany.

Misja Bidibidi: co to znaczy?

Poznajcie misjonarzy pracujących wśród Sudańczyków w ugandyjskim obozie.

Zachęcamy do lektury tekstu dr Grzegorza Dobroczyńskiego SJ

Misja Bidibidi: co to znaczy?

 

 

26.12.2020

https://www.facebook.com/projekt.zambia.torun/videos/3511726645613399/

 

 

25.12.2020

Kolędowanie i Boże Narodzenie w Zambii: radujmy się razem 

https://www.facebook.com/projekt.zambia.torun/videos/429473511542300/

 

 

24.12.2020

Wszystkim sympatykom i wspierającym Projekt Zambia modlitwą, działaniem, ofiarą, najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożej Dzieciny i pokoju ludziom dobrej woli (Łk 2,14)

 

 

24.12.2020

https://prezi.com/wibvfjeyug9w/christmas-in-zambia/

 

 

22.12.2020

Karp z najlepszych stawów w Kujawsko-Pomorskie ale fartuszek obowiązkowo z… Zambii.

 

 

21.12.2020

Ciekawostki zambijskie
Czy wiesz, że…….

Głównymi produktami rolnymi w Zambii są:

 kukurydza,
zboża,
 kawa,
soja,
orzechy,
warzywa,
tytoń,
 bawełna,
kwiaty (w większości eksportowane)

A u was jakie produkty z tych wymienionych znajdą się na wigilijnym stole? 

 

 

20.12.2020

Zwiastowanie to historia, która chyba najbardziej przybliża nasze serca do realnego oczekiwana…oczekiwania, które już lada moment stanie się rzeczywistością!
A o tym nieco więcej nasz opiekun- Ojciec Grzegorz <3

 

 

15.12.2020

Herbatka o 17.00 z kard. Adamem Kozłowieckim SJ, tym razem w podróży. Adwent jest podróżą w czasie, przez odcienie fioletowego i różowego, pomiędzy smutkiem a radością, ku pewności nastania Swiatłości prawdziwej. Cel tego oczekiwania jest pewny ❤ O. Adam Kozłowiecki w podróży do Rodezji, (późniejsza Zambia) podążał ku nieznanym ludziom, obyczajom, kulturze. Poznajmy dziś, jedną z najstarszych jezuickich parafii w Zambii – Chikuni. Spójrzymy z odległości ponad 70 lat od chwili, gdy dotarł do Zambii o. Adam i ponad 100 letniej posługi polskich jezuitów w Zambii. “Ja przyszedłem po to, aby owce miały życie i miały je w obfitości”J 10,10

 

 

14.12.2020

Ciekawostki zambijskie
Czy wiecie, że…….

Coś dla zmotoryzowanych i nie tylko

Podstawowe znaczenie dla gospodarki mają połączenia kolejowe z portami w Angoli (Lobito), RPA (przez Zimbabwe) i Tanzanii (linia Tazara do Dar es Salam) oraz połączenia drogowe z portami w Mozambiku i Tanzanii.

Długość linii kolejowych wynosi 2.173 km (linie wąskotorowe), drogowych 91.440 km (w tym 22 proc. o utwardzonej nawierzchni). Zambia posiada 107 lotnisk w tym dziewięć z pasami betonowymi.

Lotnisko w stolicy kraju Lusace obsługuje loty międzynarodowe. Pozostałe lotniska kraju to: Livingstone Ndola, Solwezi, Mfuwe, Chipata, Kasompe.

https: //southafrica.trade.gov. pl/pl /wphi/zambia/149573,elementarz-zambii.html

 

 

13.12.2020

“Słowo Boże zachęca: Raduj się zawsze w Panu! Dlaczego się weselę w Panu i dusza moja raduje się w Bogu moim? Bo przyodział mnie w szaty zbawienia, okrył mnie płaszczem sprawiedliwości! Dlatego raduj się duszo, w Bogu, Zbawcy moim, gdyż wielkie rzeczy uczynił w łaskawości swojej! Zawsze się raduj, bo Baranek Boży zgładził grzech świata i każdy, kto w Niego wierzy, nie zginie, ale napełniony jest uniewinnieniem Bożym i sam Bóg pokoju uświęca go całego na przyjście Pana naszego, Jezusa Chrystusa!”

 

 

12.12.2020

I dziewczyny i chłopaki i Zambijski trudny taki, ale my się nie dajemy i Zambijski poznajemy.

Na dzisiaj dwa nowe słówka
Mtsikana (dziewczyna)

 Mnyamata (chłopak)

 

 

10.12.2020

W ramach lekcji Geografii, Dziś troszeczkę o glebach Zambii, a skoro będziemy pracować na farmie warto znać właściwości gleby, którą będziemy uprawiać‍‍

Zambia jest podzielona na trzy główne regiony agroekologiczne w głównie w oparciu o roczne opady. Szczegółowe zróżnicowanie w obrębie regionów zależy od kilku czynników:
– gleby
– średniej temperatury
– średniej ilości opadów
– wysokości

Pierwszy region obejmuje:
– część południowo-zachodnią krańca kraju (taki wypłowiały fiolet na mapie 😀 ),
– główne doliny kraju, takie jak Gwembe, Zambezi i Luangwa (kolor zielony i fioletowy).
Region ten jest najbardziej suchy i podatny na suszę, a jego gleby zawierają niski poziom materii organicznej, niskie rezerwy składników odżywczych i wysoki poziom kwasowości.
Drugi region obejmuje centralną część kraju i jest podzielony na dwa podregiony:
– zdegradowany płaskowyż południowo-wschodni, południowo-środkowy i południowo-zachodni (kolor pomarańczowy)
– Piaski Kalahari i równinę zalewową Zambezi na zachodzie (czyli ten turkusowy, czyli z trochę z zielonego i niebieskiego koloru…). Gleby Piasków Kalahari mają niewielki potencjał rolniczy i są głównie zalesione.
Trzeci region położony jest w północnej części kraju; jego gleby bywają silnie zwietrzałe i wyługowane, o niskim pH. (patrz kolor żółty 😉 )

 

 

08.12.2020

8 grudnia to w Kasisi zawsze szczególny dzień. Dziś obchodzimy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a więc święto patronalne naszych SIÓSTR!!!

Kochane Siostry to, co w Kasisi dzieje się każdego dnia poprzez Wasze ręce, ale przede wszystkim dzięki Waszym WIELKIM sercom, jest cudem. To już nie dziesiątki ale setki, setki, setki uratowanych dzieci, dla których odzyskałyście dzieciństwo, bezpieczeństwo, szanse na przyszłość i ułożenie sobie normalnego życia. To dzięki Waszej MIŁOŚCI każde najmniejsze życie, które trafia do DOMU, nabiera kolorów i odzyskuje sens istnienia.

Dziś dziękujemy za Waszą gotowość do przyjęcia absolutnie każdego, kto potrzebuje pomocy i za to, że tak wielu z nas może Wam towarzyszyć w opiece nad dziećmi. My na co dzień jesteśmy świadkami, jak każde najmniejsze wyrzeczenie i wsparcie dla Kasisi zamieniacie w DOBRO najczystszej postaci i że rzeczy niemożliwe nie istnieją, jeśli działamy razem.

My wiemy, że dzięki takim miejscom jak Kasisi zła na świecie jest coraz mniej.

Wszystkiego najlepszego DROGIE SIOSTRY!!!!

 

 

07.12.2020

Ciekawostki zambijskie
Czy wiesz, że…….

Czas Bożego Narodzenia w Zambii nie jest tak kolorowy, bogaty, przeżywany rodzinnie i tak emocjonalnie, jak w Polsce.

Brakuje w zambijskich domach świątecznego, wigilijnego stołu i potraw, bardzo rzadko można spotkać przystrojone, sztuczne, świąteczne drzewka, a pod nimi prezenty.

Nie ma też tradycyjnego łamania się białym opłatkiem, składania sobie życzeń i wysyłania świątecznych kartek……………………………………..

Jeśli chcecie poczytać więcej, zapraszamy na stronę:

https://caritas.pl/…/2019/12/24/zambia-ubogo-jak-w-stajence/

 

 

30.11.2020

Ciekawostki zambijskie
Czy wiecie, że……..

Zambia ma wiele grup etnicznych
W znacznej części, wszystkie grupy etniczne można znaleźć w Lusace (stolica Zambii) i Copperbelt

Ciekawi jesteśmy, która z grup etnicznych przypadła Wam do gustu? Piszcie w komentarzach, która z nazw najbardziej Wam się podoba

 

 

29.11.2020

OBUDŹ SIĘ- ADWEEEENT!!❗
Dzis w ramach naszego modlitewnego spotkania dzielimy się fragmentem rozważania do Ewangelii:

Wszystko to prowadzi nas do przyjęcia postawy oczekiwania i czujności: «by niespodzianie przyszedłszy (…) nie zastał was śpiących» (Mk 13,36). Czas ziemskiego życia jest czasem ofiarności, czasem dojrzewania naszej zdolności do kochania; nie jest czasem rozrywki. Jest to czas “narzeczeństwa” jako przygotowania do czasu “zaślubin” w innym świecie, w komunii z Bogiem i wszystkimi świętymi.

Ale życie jest nieustannym rozpoczynaniem wciąż na nowo. Prawda jest taka, że przechodzimy przez wiele decydujących momentów: być może każdy dzień, każda godzina i każda minuta powinny przemienić się w decydujący czas. Dużo ich czy mało, ale – tak czy inaczej – tylko dni, godziny i minuty: to w nich, w konkretnym momencie, oczekuje nas Pan.

Pięknej niedzieli!

Źródło:

http://evangeli.net/ewangelia/

28.11.2020

Chyba każda dziewczyna lubi się stroić i nie pójdzie na impreze bez odpowiedniej fryzury. ‍♀️

Tak się stroją dziewczyny w Kamerunie!
Prawda, że Ładnie?

Miałyście kiedyś taką Fryzurę? ‍♀️

Dajcie nam znać jak wy się stroicie ‍♀️

Zdjęcia mamy dzięki uprzejmości księdza Godawy z misji w Kamerunie. Zachęcamy do odwiedzenia również jego strony na fb

 

 

26.11.2020

Dziś wieczorem mała LEKCJA GEOGRAFII. Oczywiście omawiamy temat: Zambia.
Państwo to leży w południowej części Afryki. Nie ma dostępu do morza. Jej główną rzeką jest Zambezii, od której zresztą pochodzi nazwa kraju.

Powierzchnia: 752 614 km²

Ukształtowanie terenu:

W przeważającej części składa się z wysokiego płaskowyżu. Średnia wysokość wacha się między 1060 a 1363 m.n.p.m. Szczyty biegnące wzdłuż wschodniej granicy przekraczają 2100 m.n.p.m. i zwane są płaskowyżem Nyika. Powierzchnia kraju jest zwykle płaska, przecinana małymi wzgórzami skutkiem wielowiekowej erozji skał. Korytarz Copperbelt położony w północno zachodniej części jest ostoją zambijskiej gospodarki, ponieważ w tym rejonie znajduje się wiele cennych minerałów kopalnych takich jak rudy miedzi i kobaltu.

Poziom terenu spada w kierunku południowym. Płaskowyż podzielony jest głównymi dopływami Zambezi. Największe to Kafue i Luangwa (położona w nizinnej części kraju). Szybkie odprowadzanie wody na płaskowyżu doprowadziło do powstania wodospadów, np. wodospady Victorii. Choć są świetną atrakcją turystyczną i źródłem zielonej energii, stanowią utrudnienie dla sieci transportowej.

3 wielkie jeziora znajdują się na terenie Zambii, Są to kolejno Bangwelu, Mweru i południowa część Tanganiki (będącego drugim najgłębszym jeziorem na świecie). Wzdłuż południowej granicy kraju rozciąga się jezioro Kariba, największe sztuczne jezioro w Afryce i drugie co do wielkości na świecie. Ma około 280 km długości i 40 km szerokości w najszerszym miejscu.

 

 

23.11.2020

​ , ​  ​

Ciekawostki zambijskie
Czy wiecie, że………

 Wraz z odzyskaniem niepodległości przez Zambię w roku 1️⃣9️⃣6️⃣4️⃣, ustanowiono jej hymn państwowy Stand and Sing of Zambia, Proud and Free znany także jako ,,Lumbanyeni Zambia”.

1️⃣9️⃣ 7️⃣3️⃣roku postanowiono zmienić słowa tak, aby odzwierciedlić Zambię, a nie odnosić się do Afryki jako całości.
#projektzambiatorun
Poniżej przedstawiamy link do hymnu Zambii, który możecie wysłuchać  Dajcie znać w komentarzu jak Wam się podoba

 

 

 

21.11.2020

Jak tu słodkim być aż takim? Tylko maluch to potrafi.

Misje i opieka nad dziećmi mają miejsce na całym świecie nie tylko w Zambii.

Na zdjęciu przedstawiamy słodkich podopiecznych księdza @Dariusz Godawa z misji w Kamerunie.

Tam również prężnie działa sierociniec, który pomaga wielu dzieciom.

 

 

18.11.2020

Przygotowując się do wyjazdu czerpiemy inspirację z wielu źródeł
Między innymi poprzez rozmowy i świadectwa innych wolontariuszy
Oto wywiad z jednym z nich:

Misja w Kirgistanie

Rafał ma 27 lat i jest dentystą. W Kirgistanie był na wolontariacie dwa razy: w 2015 i 2017 roku. Podczas studiów dowiedział się o akcji prowadzonej przez ojców jezuitów w duszpasterstwie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Za pierwszym razem pojechał na misję z narzeczoną, za drugim razem z żoną- wtedy był też liderem grupy.

– Na czym skupiał się Wasz projekt?

– Nasze misje nosiły nazwę „Wejść na szczyt. Kirgistan 2015” oraz „W górę. Kirgistan 2017″ i były częścią centrum misyjnego “W akcji”, którego jednym z obszarów działalności jest organizacja wolontariackich wyjazdów dla studentów z duszpasterstw do placówek prowadzonych przez jezuitów w różnych krajach. Tak się złożyło, że w moich czasach z Lublina jeździliśmy do Kirgistanu.

– Co sprawiło, że zdecydowałeś się pojechać na misję?

– U nas to była decyzja spontaniczna. Było tak, że w naszej wspólnocie koleżanka miała jechać, ale zrezygnowała i pytała, czy ktoś byłby chętny. Zgłosiliśmy się z dziewczyną, bo zawsze planowaliśmy wyjechać kiedyś, w przyszłości. Właściwie od razu, gdy zapytała byliśmy zdecydowani. Za drugim razem to była już bardziej formalność. Jezuita, który z nami jechał, poprosił, żebym zorganizował ekipę i przygotował wyjazd.

– Czy miałeś jakieś obawy związane z misją?

– Żadnych. To bardzo bezpieczna forma. Szczególnie w Kirgistanie. Krótki wyjazd, polscy jezuici, którzy mieli się nami zaopiekować, dziewczyna u boku. Wszystko było w porządku.

– Jak wyglądało Wasze przygotowanie do wyjazdu?

– Tak jak u Was, w Projekcie Zambia- na początku kwalifikacja, później ustalany program pobytu. Zajmowaliśmy się opieką nad dziećmi i obozami, więc przygotowywaliśmy najróżniejsze zabawy. Równocześnie zbiórki funduszy, potem szukanie lotów, budowanie wspólnoty i przygotowanie duchowe.

– Czy pamiętasz swój pierwszy dzień w Kirgistanie? Czy na miejscu było coś, co Cię zaskoczyło?

– Pierwszy dzień to była podróż ze stolicy na południe. Zaskoczyła mnie dzika przyroda, majestatyczne góry i troska, jaką ogarnęli nas jezuici. Wszystko było dopięte na ostatni guzik. Na parkingu, przy lotnisku czekało auto, a w środku była koperta z gotówką, kartą SIM oraz informacjami jak się poruszać. Czuliśmy się jak w filmie z Jamesem Bondem.

– Na czym polegały Wasze działania już na miejscu?

– Zajmowaliśmy się obozami dla dzieci z biednych rodzin w górach, rekolekcjami oraz obozami językowymi i astronomicznymi dla licealistów.

– Wy je prowadziliście?

– Różnie. Obozy dla dzieci w górach właściwie tak. My przygotowywaliśmy program, organizowaliśmy dzień. Rekolekcje dla dzieci organizowały siostry zakonne ze Słowacji, a my im pomagaliśmy jako opiekunowie grup. Obozy astronomiczne były organizowane przez taką fundację, a my zajmowaliśmy się zajęciami, ale program był już przygotowany.

– Czyli głównie Wasza praca polegała na pracy z dziećmi- czy była ona trudna?

– Wymagająca, ale przyjemna. Właściwie jest się odpowiedzialnym za dzieci cały czas, trzeba z nimi być od rana do wieczora. Mało jest czasu wyłącznie dla siebie. Ale można odpoczywać z tymi dziećmi i wtedy jest spoko. Bardzo satysfakcjonujące jest budowanie relacji z dziećmi, z którymi nie da się mówić we wspólnym języku.

– Jakie jest Twoje najtrudniejsze wspomnienie z wyjazdu?

– Najtrudniejszy moment na drugim wyjeździe to była powódź na obozie w górach. Rzeka zmyła nam drogę, którą mieliśmy wracać i martwiliśmy się o dzieci, by nic im się nie stało, by nie wpadły do rzeki. Był problem z zaopatrzeniem w żywność. Daliśmy oczywiście radę, ale z siedmiodniowego obozu zrobiły się dwa dni rozruchu, potem powódź, a jeszcze później trzy dni zwalczania skutków i wcześniejszy powrót. Lokalni górale opowiadali, że to jedna z największych ulew, jaką widzieli w swoim życiu.

– A jakie jest Twoje najpiękniejsze wspomnienie z wyjazdu?

– Kąpiel w jeziorze Toktogul i dojście do lodowca, gdzie widzieliśmy na żywo lawinę. Trochę czasu minęło, dużo się już pozacierało. Lubiłem Msze w namiocie, w pięć osób.

– Na zakończenie- jak podsumowałbyś te dwie misje? Czy czegoś Cię nauczyły, wniosły coś do Twojego życia? Z perspektywy czasu- czy było warto jechać?

– Warto. Bardzo człowiekowi się poszerzają horyzonty. Inaczej postrzegam islam. Nie miałbym problemu pojechać w jakiekolwiek miejsce na ziemi samodzielnie. Kiedyś bym się bał.

– Bardzo dziękuję za rozmowę!

 

 

17.11.2020

Herbatka (five o’clock) 🍵 z kard. Adamem Kozłowieckim. Po śladach 🕵️‍♀️ misjonarza o charakterze urwisa zmierzamy do Zambii 🇿🇲
Do zobaczenia za dwa tygodnie 🕰

https://www.facebook.com/projekt.zambia.torun/videos/1187805134973143/

16.11.2020

🇿🇲 Ciekawostki zambijskie 🇿🇲
🇿🇲 Czy wiecie, że………❔

🔵 Flaga Zambii została ustanowiona w 1964 roku i została zmodyfikowana w 1996 roku.

Jaka jest symbolika?

🔴 Kolor czerwony – symbolizuje wolność,
⚫️ Kolor czarny – symbolizuje ludność Zambii,
🟠 Kolor pomarańczowy – symbolizuje zasoby naturalne (miedź) i bogactwo mineralne,
🟢 Kolor zielony – symbolizuje lasy i pola uprawne,
🦅 Orzeł – symbolizuje możliwość obywateli do wznoszenia się ponad problemami narodu

Dajcie znać czy, kto z Was o tym wiedział, a kogo to zaskoczyło 😇

 

 

14.11.2020

👉 Skoro jedziemy do Zambii warto poznać język jej rdzennych mieszkańców, żeby nie być u Nich jak Kali u nas 😜😝🤪

👉 Wiemy, że nie każdy jest fanem nauki zwłaszcza w soboty, 👨‍🏫 ale zastosujemy metodę małych kroczków. 🦶🤏

👉 Zaczynamy już dziś i życzymy wszystkim ,,powodzenia,, co w języku nyanja brzmi 👉 MWAYI

 

 

13.11.2020

Choć 1️⃣1️⃣ listopada 🇵🇱 już za nami, to warto przypomnieć słowa hymnu państwowego🗣️🎵 Te Afrykańskie dzieci mogłyby zawstydzić co niektórych znajomością naszego hymnu 😌 🇵🇱

https://www.facebook.com/marek.zwirski.9/videos/2728423420750122/

 

 

1.11.2020

Wieczór Zambijski !🌿🐾
Od przyszłego tygodnia TRANSMISJE ONLINE i wspólna modlitwa! 🙏💕
• Niedziela
• godz. 21
• na naszym Fanpage’u

Dla tych, którzy chcą wesprzeć farmę i sierociniec dane zostawiamy poniżej ⬇️

30 2030 0045 1110 0000 0289 7440
Jezuickie Centrum Społeczne
Ul. Rakowiecka 61
Warszawa 02-532

https://www.facebook.com/projekt.zambia.torun/videos/685618939018405/

28.10.2020

Internetowy, expresowy powrót do Zambii, dzięki poznańskim śladom misyjnym oraz gościnności #MisjanaSzewskiej. Misyjny szlak wiedzie od kard. Adama Kozłowieckiego, przez o. Czesława Białka, misjonarzy, o których m. in. na profilu #ProjektZambiaToruń poczytać można. A posłuchać? W każdej chwili 🙂

https://www.facebook.com/MisjaNaSzewskiej/videos/987545935062094/

27.10.2020

Dziękujemy za każde wsparcie okazane misjom. Pragnienia misjonarzy to modlitwa o siłę i powodzenie ich starań. Budują szkoły, troszczą się o dzieci, uczą samodzielności na rolniczej farmie. Zresztą sami zobaczcie: https://zrzutka.pl/8cggb3 I proszę….nie bądźcie obojętni. Każdy dar serca, każda złotówka to pomoc konkretna, to Twój udział w misji.
#ProjektZambia modli się za misjonarzy, a więc także za Ciebie.

 

 

25.10.2020

START! Zaczynamy nasze “modlitwy Zambijskie” 😁
Epidemia? Co to dla nas!
Działamy z domów!🤧💪

Zapraszamy na wspólną modlitwę. Co niedzielę o godz. 21:00 będziecie mogli znaleźć tutaj transmisję do wspólnej modlitwy. Intencje możecie zamieszczać w komentarzach 😉

Zachęcamy do udostępniania, a przede wszystkim uczestnictwa! To zaledwie kilka minut, a potrzeba modlitwy jest duuużaaa <3

Pięknego wieczoru i do zobaczenia !

Dla tych, którzy chcą wesprzeć farmę i sierociniec dane zostawiamy poniżej ⬇️⏬

30 2030 0045 1110 0000 0289 7440
Jezuickie Centrum Społeczne
Ul. Rakowiecka 61
Warszawa 02-532

 

 

23.10.2020

W ramach tygodnia Misyjnego przybliżamy sylwetki naszych misjonarzy posługujących w Zambii.

Dziś przedstawiamy s. Jolante Bajak

Siostra Jolanta Bajak od ponad 70 lat wiernie towarzyszy w życiu kolejnych pokoleń zambijskiej młodzieży, odrzuconej przez los i najbliższych. Do Kasisi, wioski leżącej na skraju buszu, 25 km od Lusaki, stolicy Zambii, przyjechała w 1945 r. jako niespełna dwudziestoletnia dziewczyna. Wówczas jej pragnieniem było zostać misjonarką w habicie. Od wielu lat siostra Jolanta sprawuje pieczę nad najstarszymi chłopcami w Kasisi. Dzieli ich prawie trzypokoleniowa różnica wieku, a podopieczni lgną do niej jak do ukochanej babci. Gdziekolwiek idzie, zawsze towarzyszy jej asysta chłopców, którzy bacznie czuwają, by bezpiecznie stawiała kroki. Każdego dnia dziękuje Bogu, że może jeszcze pracować, jednak o nic nie prosi, powtarza jedynie “Ty decyduj, bo jestem Twoja”.

Źródło: https://www.facebook.com/fundacjakasisi/posts/3390267571081425

 

 

22.10.2020

W ramach #tydzieńmisyjny przedstawiamy sylwetki naszych misjonarzy posługujących w Zambii.

Dziś przedstawiamy o. Józefa Matyjka

O. Józef Matyjek – swoją misję rozpoczął Chrztem Św. w Koszalinie, by w 1973 r zamieszkać, studiować i działać w jezuickim duszpasterstwie akademickim w Toruniu. Od 1999 r. rozwija misję w Zambii z radością stawiając czoła wszelkim tamtejszym problemom

 

 

21.10.2020

W ramach tygodnia Misyjnego przybliżamy sylwetki naszych misjonarzy posługujących w Zambii.

Dziś przedstawiamy o. Tadeusza Świderskiego

O. Tadeusz Świderski SJ, pochodzi z mazurskich Drygał. Od początku drogi zakonnej w 1977 r. pragnął być misjonarzem w Zambii i jest nim już niemal 40 lat. Jako kapłan poznał najważniejsze placówki misyjne jezuitów w Zambii, pełnił odpowiedzialne funkcje przełożonego placówek, proboszcza parafii i ekonoma Prowincji Zambia-Malawi. Od 5 lat jest przełożonym (superiorem) Misji Kasisi. Znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów duszpasterskich na misjach. Wraz z o. Andrzejem Leśniarą SJ, stworzył w Chikuni radio parafialne, które rozrosło się w ważną instytucje medialna i duszpasterską. W ostatnich latach poświęcił się rozwijaniu farmy produkującej żywność organiczna (bez stosowania chemii), w ramach projektu Kasisi Agricultural Training Centre, realizowanego przez jezuitów. Farma rozwija się m.in. dzięki wsparciu z Polski, na które składa się od 6 lat także wolontariat misyjny Projektu Zambia.

 

 

20.10.2020

W ramach tygodnia misyjnego prowadzimy serie przybliżającą sylwetki misjonarzy posługujących w Zambii.

Dziś przedstawiamy s. Mariola Mierzejewska

Wstąpiła do Zgromadzenia w 1977 r., już z pragnieniem wyjazdu na misje. Do Zambii wyjechała w 1989 r. Rozpoczęła pracę w Domu Dziecka w Kasisi, wraz z dwoma innymi polskimi siostrami. Siostry są przede wszystkim po to, żeby pomagać dzieciom, ubogim i chorym. Mają wiele dróg, przez które mogą pochylać się nad potrzebującymi. Właśnie takie dzieła prowadzą siostry w Zambii.

 

 

 

18.10.2020

Zmiana popołudniowo-wieczorna w akcji bo “kto wytrwa do końca…”(zadanie: znaleźć dokończenie) 🙂

 

 

18.10.2020

👉 Wolontariusze projektu Zambia tanecznym krokiem wchodzą w Tydzień Misyjny. 

👉 Jak wam się podoba…?
🙈🙉🙊

👉 Może powinniśmy zrobić warsztaty taneczne 🤔💃

Muzyka: Jerusalema (feat: Nomcebo Zikode)
Wykonawca: Master KG

https://www.facebook.com/projekt.zambia.torun/videos/631631367717577/

 

18.10.2020

Kiermasz misyjny w TVP3 Bydgoszcz🤗

 

 

18.10.2020

Projekt Zambia znowu w akcji. Dziś kwestujemy w Toruniu. Zobaczcie co mamy dla was. 🎁🎁

 

 

27.09.2020

Pamiętamy o tych najwybitniejszych, będących wzorem dla nas młodych misjonarzy.

 

 

20.08.2020

Projekt Zambia w trasie.
A Wy gdzie spędzacie wakacje?
🏄‍♀️🚵‍♂️🚣‍♂️🤽‍♂️

 

 

09.08.2020

Projekt Zambia 2020: fotokronika dni w Św. Lipce i okolicach czyli wyjazdu bardzo integracyjnego. Kolejne etapy to: Reszel, Gierłoż (Wolfschanze), Bazylika w Św. Lipce i muzeum, Stoczek Klasztorny (internowanie Prymasa Wyszyńskiego) i plażing w Mrągowie. Było cudnie, oddech duchowy i fizyczny, słowem…cudownie 🙂 Sami zobaczcie

 

 

05.07.2020

Kilka zdjęć z dzisiejszego posłania uczestników Projektu Zambia. Mszy św. w kościele akademickim przewodniczył bp Józef Szamocki

 

 

02.07.2020

Wspaniały Grudziądz i kochani jego mieszkańcy! Parafianom kościoła pw. Św. Maksymiliana Maria Kolbe dziękujemy za wsparcie #ProjektZambia.
Wasza modlitwa dodaje nam skrzydeł 

 

 

12.06.2020

Miło, że redakcja zauważyła  Zikomo!

 

 

26.05.2020

Byliście wczoraj z nami?

Oto kulisy naszego koncertu, granego na cześć św. JPII.

Jak wam się podobało?

 

 

17.05.2020

Pamiętacie jak solenizant w swoje urodziny przynosił do szkoły słodycze?
🍭🍬🍫
Ile dobra przynosił nam jutrzejszy solenizant.
🎂🎉
Już jutro 100 urodziny JPII
My już nie możemy się doczekać 😁😁
A wy?

Zobaczcie co będzie się działo w naszym województwie. 🧐

 

 

15.05.2020

Już niedługo urodziny JPII!!!
Województwo Kujawsko-pomorskie już się szykuje, a wraz z nim Projekt Zambia.
Obserwujcie nas, bo będzie się działo 😁😁😁
A wy jesteście gotowi? 😉

https://bydgoszcz.tvp.pl/47986941/100-rocznica-urodzin-sw-jana-pawla-ii-przygotowania-do-obchodow

 

 

15.05.2020

Zambijska ekipa czasu nie traci.

Sprawdźcie co jest w tej tajemniczej paczce
🧐😮🤭

https://www.instagram.com/p/CANW-QHDo9j/?igshid=1832bd37svlt0

 

 

23.04.2020

Zakaz zgromadzeń? 🤔
Zambijczycy potrafią sobie poradzić z każdym rozporządzenieniem. 💪🧐

Efekty naszego spotkania przy kawie i wideo rozmowie 😁

 

 

21.04.2020

Zambia wzywa pomocy !!!
Działamy dla nich i z nimi. 💪💪
Każda pomoc się liczy i Ty możesz pomóc 🤗🤗

https://www.facebook.com/projekt.zambia.torun/videos/2643608752433088/

 

 

15.04.2020

Strzeliło nam właśnie 7 lat działalności❗️ 🎉🎉🎉

Kilkudniowe dzieciaki, które przyjęliśmy w 2013 do Kasisi, dziś łobuzują już w przedszkolu. Zaraz pójdą do szkoły. Razem z nimi uczyliśmy się stawiać pierwsze kroki w budowaniu tego dobroczynnego światłowodu łączącego Polskę z Kasisi. Codziennie przychodząc do prac,y widzimy, jakimi wspaniałymi ludźmi jesteście, jakie niezwykłe rzeczy robicie dla Kasisi, jak pomagacie nam otwierać kolejne drzwi przed naszymi podopiecznymi. Dziękujemy Wam, że jesteście!!!

Mamy też dla Was niespodziankę! Zabieramy Was do Kasisi na spotkanie z siostrami!!!

https://www.facebook.com/fundacjakasisi/videos/251812792611818/

 

 

06.04.2020

To teraz będzie HIT prosto z Kasisi i dwóch bohaterów dnia❗️

Podczas popołudniowej zabawy bejbików na kasiskim placu zabaw, z nieznanego dotąd powodu, Edmund tak przyłożył Mosesowi, że ten zaliczył bolesny upadek na twarz. A że Edmund ma masę i siłę, to upadek Mosesa nie był tylko draśnięciem.

Siostra Mariola od razu udzieliła Edmundowi reprymendy i wysłała go na ławkę, by zapanował nad swoimi emocjami. Chłopak, wyraźnie zaskoczony reakcją Mamushi, przerwał zabawę i posłusznie usiadł z dala od wszystkich. Moses, który po ciosie kolegi ledwo co zdążył podnieść z ziemi swoje oblicze, widząc, że jego wybuchowy kolega siedzi teraz sam na ławce z miną pochmurną jak niebo w środku pory deszczowej, zaproponował: — Posiedźmy razem. Razem będzie nam weselej. 😁😁❤️

I było. Bawili się na ławce razem tak dobrze, że po chwili dołączyła do nich cała grupa bejbików, która śmiech chłopaków z karnej ławeczki uznała za lepszą rozrywkę niż cały plac zabaw. Ostatecznie w bójce nie ucierpiała ani twarz Mosesa ani przyjaźń obu panów.

Każdą złą sytuację najlepiej zasypać górą dobra. Nasze dzieciaki wiedzą to doskonale, zaskakując nawet dorosłych. My uczymy się od nich i nieustannie odpowiadamy na potrzeby Kasisi, które od dwóch tygodni jest w kwarantannie. Jeśli chcecie nam pomóc zasypać zagrożenie epidemiologiczne górą dobra, odwiedźcie dziś naszą stronę, na której właśnie ruszyła zbiórka na podstawowe potrzeby naszych podopiecznych.

 

05.04.2020

Jezus tędy przechodził ….🙏🏼❤️🙏🏼

 

 

19.03.2020

Kochani uczestnicy Projektu Zambia, byli i obecni, Sympatycy i Dobroczyńcy wspierający tę misję, bądźmy bardziej niż kiedykolwiek solidarni z Kasisi: mieszkańcami Domu Dziecka i wioski, Siostrami Służebniczkami oraz Ojcami Jezuitami! W całej niepewności, ich i naszej powierzajmy się nawzajem Panu Bogu, również w wielkiej nadziei na radosne spotkanie. Razem ku radości Paschalnej !

 

 

19.03.2020

No i się zaczęło. Dwa potwierdzone przypadki COVID-19 w Zambii postawiły całe społeczeństwo na nogi. W sklepach szaleństwo, jak u nas równo tydzień temu, w mediach szczegółowe instrukcje postępowania, szkoły zamknięte. Wczoraj siostry zrobiły ostatnie zapasy, a po południu przekonały się, jak wspaniałym zespołem pracowników dysponują na co dzień.

Siostra Mariola zwołała wszystkich i przedstawiła decyzję o zamknięciu Kasisi. Wyjaśniła powagę sytuacji, potrzebę kwarantanny i dała wszystkim zatrudnionym wybór: albo wracają do swoich domów i decydują, że tam przeczekają trudne dni, albo zostają. W drugim przypadku nie ma mowy o wychodzeniu z Kasisi aż do momentu, kiedy zagrożenie minie. Wyjścia do rodzinnych domów, na zakupy, gdziekolwiek na zewnątrz będą niemożliwe. Pracownicy dostali 24 godziny na podjęcie decyzji, co dla sióstr oznaczało dobę w niepewności, czy nie zostaną z dziećmi same. I wiecie co się stało? Nikt nie zdecydował się wrócić do domu mimo gwarancji, że decyzja nie będzie miała wpływu na zatrudnienie.

Wszyscy pracownicy, większość z nich to nasze “mamy” na co dzień zajmujące się dziećmi, dziękowali, że w tak trudnym czasie mogą pomóc Kasisi. Chcą trwać na posterunku i 24 godziny na dobę opiekować się dziećmi, zdrowymi i chorymi. Wyobrażacie sobie? Siostra Mariola popłakała się ze wzruszenia. Takie sytuacje potwierdzają to, co wiemy nie od dziś. Wystarczy raz wejść do Kasisi, by przekonać się, że to nie jakiś ośrodek, ale DOM, a podopieczni, to już na zawsze NASZE DZIECIAKI!

Wszystkim pracownicom i pracownikom, którzy zostają na posterunku na czas walki z epidemią, należą się dziś niskie ukłony i mnóstwo lajków. DZIĘKUJEMY WAM!!!

 

16.03.2020

 

Koronawirus się szerzy, ale nasi Zambijczycy działają. 💪💪
Jedna z uczestniczek projektu Zambia 2020 Łucja 🙋‍♀️ rozpoczęła nową akcję. ❤❤

Włączajcie się w nią, przekażcie dalej i pomagajcie potrzebującym.😁😁

 

 

15.03.2020

Nasz ukochany Padre Grzegorz dał nam zadanie domowe, którym chcemy się z wami podzielić.
Do tego wykorzystamy metodę medytacji ignacjanskiej. Rozważajcie razem z nami dzisiejsze czytanie. Niech ono natchnie was dobrą nowiną w tym ciężkim czasie.

 

 

09.03.2020

Tak nasza ekipa kwestowała wczoraj w Bydgoszczy. 💪💪

Praca pracą, ale na dobre towarzystwo też musi się znaleźć chwila. 🙆‍♂️🙆‍♀️🙋‍♂️🙋‍♀️

Przedstawiamy wam Duncana z Kenii 🇰🇪 i Chaboye z Zambii. 🇿🇲

 

 

08.03.2020

Halo, halo, Bydgoszcz!!! 🤗 Poznajcie to miejsce? 🤔
Projekt Zambia gości dziś w waszych progach💁‍♀️ w Kościele Ojców Jezuitów przy placu Kościeleckich 7. 💒
To już kolejna nasza kwesta.
Przyjdźcie spotkać się z Jezusem i z nami 😁😁

 

 

01.03.2020

Prężnie działamy Z Projektem Zambia, 💪💪ale czym jest praca bez odpoczynku. 🤹‍♀️🤸‍♀️

Dwa dni temu nasz Wojtek obchodził 22- urodziny🎂🎂. I jak na solenizanta przystało dostał od nas stosowny prezent🎁🎁.

Prosimy pamiętajcie o nim w modlitwie🙏😇.

 

 

08.02.2020

Już prawie tydzień minął od naszej kwesty w Lublinie.
Ten czas wspominamy wspaniale.
Zobaczcie co nasza ekipa robiła w wolnym czasie. 😁😁😁

 

 

02.02.2020

Jesteście w Lublinie?
Dziś wolontariusze projektu Zambia goszczą w kościele akademickim KUL-u.

Dziękujemy za ciepłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę.

Możecie nas spotkać po każdej Mszy Świętej.
CZEKAMY NA WAS !!! 😇😇😇

 

 

19.01.2020

Nasza kwesta trwa.
Czekamy na was do końca dnia w kościele Ducha Świętego.
Działamy 💪💪💪

 

 

18.01.2020

Zambia zbliża się do nas wielkimi krokami.
🏃‍♂️🏃‍♀️

🤯JUŻ JUTRO PIERWSZA KWESTA🤯

Znajdziecie nas po każdej Mszy Świętej w kościele św. Ducha (Piekary 24)💒

Czekamy Właśnie na Ciebie 🙆‍♂️🙆‍♀️
Do zobaczenia!!!!🙋‍♂️🙋‍♀️

 

13.01.2020

Dziś widoki mniej kasiskie, bo nadszedł szczególny moment, w którym musimy zareagować na to, co dzieje się poza Kasisi i poprosić Was o pomoc.

W sąsiedniej wsi odwiedziliśmy dziś rodzinę Beauty i jej syna Abrama. Ci z Was, którzy są z nami od początku, pamiętają z pewnością, że pierwszą pacjentką, którą uratowała nasza nowo zakupiona karetka, była właśnie Beauty. Pogryzioną przez krokodyla kobietę dostarczyliśmy do szpitala w ostatniej chwili. Dzięki ambulansowi żyje, ale znów potrzebuje pomocy, tak jak wielu w naszej najbliższej okolicy.

Sytuacja w Zambii jest alarmująca. Kryzys wywołany brakiem żywności dotknął już 2,3 miliona mieszkańców. Do niedawna październik był pewnym jak w banku początkiem pory deszczowej, który dla rolników oznacza być albo nie być. Od dwóch lat pierwsze deszcze spadają tu dopiero w połowie grudnia! Opady są tak małe, że rolnictwo przeżywa klęskę, co z kolei grozi głodem w całym kraju. Mieszkańcy wiosek już teraz przyznają, że stać ich na przygotowanie zaledwie jednego posiłku dziennie, ale boją się, że niebawem nawet na to nie będą mogli sobie pozwolić. Przekazaliśmy rodzinie Beauty mąkę, olej, ryby i jajka.

Codziennie o pomoc prosi nas jednak kilkadziesiąt innych rodzin w potrzebie. Dlatego wspólnie z siostrą Mariolą zdecydowaliśmy, że musimy na to zareagować. Nie zamkniemy drzwi przed ludźmi, którzy coraz liczniej przychodzą prosić nas o ratunek. Drzwi w Kasisi przed potrzebującymi się nie zamykają, dobrze o tym wiecie!

Jeśli deszcz już pada, a dziś owszem padał przez dobre dwadzieścia minut, jego obfitość i obszar występowania jest niewystarczający, by zażegnać kryzys. Na południu, wokół jeziora Siavonga opadów praktycznie w ogóle jeszcze nie było. Turbiny elektrowni wodnych na rzece Zambezi stoją w bezruchu, bo nie ma ich co napędzać. Koszty energii elektrycznej poszybowały w górę o 200%. Braki w dostawie prądu dokuczają ludziom już codziennie. Ceny zbóż wystrzeliły w górę i dla wielu stały się już nie podstawą żywienia, ale rarytasem.

Nasi podopieczni są bezpieczni. Zawdzięczamy Wam głowę wolną od zmartwień, bo mamy czym nakarmić 240 dzieciaków. One bardzo to doceniają, a po codziennych wieczornych wiadomościach w telewizji i kolejnych doniesieniach o tym, że sytuacja się pogarsza rozumieją, jak nigdy wcześniej, w jak bezpiecznym są miejscu. Nasi podopieczni chcą się angażować w pomoc. Wraz z Siostrą odwiedzają okoliczne rodziny.

Zróbmy razem z Kasisi coś dla ludzi z okolicy!!! Uruchamiamy specjalny projekt w odpowiedzi na zagrożenie klęską głodu. Siostra Mariola będzie naszym operatorem pomocy i dotrze z nią do najbardziej potrzebujących. Najbiedniejszym rodzinom pomożemy przekazując racje żywnościowe. Chcemy też opłacić szkołę dla dzieci z rodzin najbardziej dotkniętych kryzysem, by w sytuacji, gdy w gospodarstwach cały budżet pochłaniają zakupy żywności, najmłodsi nie musieli rezygnować z nauki. Wierzymy, że dzięki Wam mały Abram i wielu jego kolegów z sąsiedztwa zacznie chodzić do przedszkola.

Jak to zrobimy?

Policzyliśmy, że na pokrycie zakupu podstawowych produktów, które moglibyśmy przekazać kilkudziesięciu potrzebującym i na czesne za szkoły dzieci w najtrudniejszej sytuacji spoza Kasisi, powinniśmy dołożyć do comiesięcznych przelewów 4 000 dolarów, czyli 15 300 złotych. Prawda, że nam się uda?!!! Oczywiście każda dodatkowa złotówka pozwoli nam dołączyć do programu pomocy dodatkowe rodziny. Alarmowa zbiórka właśnie rusza na naszej stronie i tu na facebooku. Na stronie wystarczy kliknąć na pulsujące serduszko i zdecydować się na pomoc. Link do akcji znajdziecie też w pierwszym komentarzu.

Lajkujcie, udostępniajcie i wspierajcie! W grupie siła!!!