Świętujemy dziś 111. rocznicę urodzin kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. Zapytacie i co z tego? Co postać jezuity, więźnia KL Dachau i misjonarza może powiedzieć współczesnemu człowiekowi? Paradoksalnie – wiele.

Agresja Rosji w Ukrainie i największy kryzys uchodźczy po II wojnie światowej dają nam szansę poznać Jego osobiste doświadczenie. A było ono często bolesne, dramatyczne i trudne.

Początek II wojny światowej zastał go w Chyrowie koło Lwowa. Wówczas miasteczku położonym w Polsce, dziś kilka kilometrów po drugiej stronie granicy – w Ukrainie. Przyszły kardynał widział bezbronne, pierwsze ofiary niemieckich bombardowań. Opatrywał im rany, udzielał sakramentu namaszczenia chorych. W kolejnych latach już codziennie był świadkiem okrucieństwa jakiego Niemcy dokonywali w obozach koncentracyjnych. Ale nie zwątpił, nie uległ załamaniu, nie pozostał obojętny na los drugiego człowieka.

Gdy tylko umilkły odgłosy wojny przyjął zaproszenie do posługi jako misjonarz i dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych „Apostołów Afryki” XX stulecia.

Również i my nie chcemy pozostać bierni, nie chcemy być tylko zagonieni wokół własnych spraw, tylko zapatrzeni w swoje „ego”. Nie inaczej jak tylko włączając się w pomoc dla mieszkańców zaatakowanej przez Rosję Ukrainy przechodzimy przez tegoroczny Wielki Post. Kwesta i kiermasz w Kościele Akademickim w Toruniu na rzecz misji jezuickich w Kasisi, stały się już tradycją, ale w tym roku nasze oczy i serca wypełnia szczególna troska o Ukraińców. Dlatego „Projekt Zambia Toruń” i Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu w najbliższą niedzielę – 3 kwietnia 2022 r. – kwestować będą w Kościele Akademickim Ojców Jezuitów w Toruniu na rzecz uchodźców z Ukrainy. Zambia for Ukraine. Po każdej Mszy św. (godz. 8.00, 10.00, 12.00, 15.30, 17.00, 19.00, 20.30) czekamy na Was z  filcowymi słonikami, glinianymi barankami, aniołkami i talerzykami z motywami ukraińskimi. Po raz kolejny wspierają nas uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy Nr 26 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Toruniu. Dołączył Jezuicki Wolontariat Społeczny przy Duszpasterstwie oo. Jezuitów STUDNIA w Toruniu, którego kolorowe kartki wielkanocne oznaczają wiosnę i nadzieję w naszych sercach oraz nadchodzące Zmartwychwstanie.