Kirgistan 2016

https://www.facebook.com/kirgistan2017/

 

 

19.11.2016

W GÓRĘ 2.0 wolontariat misyjny do Kirgistanu

Odważ się!

 

 

 

 

17.11.2016

Spotkanie informayjne dotyczące kolejnego jużwyjazdu misyjnego o charakterze wolunarystycznym. Przewidywany czas wyjazdu – lipiec 2017. Cel misji: pomoc jezuickim misjonarzom w organizacji obozów dla dzieci, niepełnosprawnych, oraz nauce j. angielskiego.

Spotkanie informacyjne 24 listopada godz. 20.00 Sala „Pod placem”
Nabór do 11 grudnia

https://www.facebook.com/events/1120035801382886/

 

 

 

03.08.2016

kirgiSPAM #003

wizerunek tajemniczego wojownika na koniu można spotkać w całym Kirgistanie: na mapach w nazwach ulic, w postaci pomników w ważnych punktach w miastach, przy drogach, na opakowaniach wafelków, także w Muzeum w Karakolu. I mimo, że duch Manasa wciąż jest żywy, a jego wizerunek wszechobecny, nie udało nam się poznać jego szczegółowej historii życia. Podobno są tacy Kirgizi, którzy potrafią epos o Manasie recytować godzinami…

 

 

 

 

 

02.09.2016

kirgiSPAM #002

w górach Kirgistanu (a kraj ten jest wybitnie górzysty) bardzo często można natknąć się na zwierzęta hodowlane. Oprócz krów i owiec są też kozy. Zdjęcie przedstawia małą Julkę z jeszcze mniejszą kózką 😉

wkrótce kolejne info…

 

 

 

 

 

01.09.2016

kirgiSPAM #001

formalnie wolontariat “W Górę. Kirgistan 2016” się skończył. Ale tylko formalnie, tylko nominalnie. W sercach i pamięci Kirgistan pozostanie; kto bowiem raz w krainie tej zagości, nigdy taki sam nie powróci.

Góry Kirgizji są wyjątkowe, żadne zdjęcia tego nie pokażą 😉

 

 

 

 

27.07.2016

Znowu o nas piszą https://lublin.gosc.pl/doc/3332831.Azjatycka-misja

 

 

 

 

 

11.07.2016

Po kilku dniach od rozpoczęcia obozu w górach, przyjechali kolejni uczestnicy. Była to grupa dzieci z Arawania, której część stanowili podopieczni domu dziecka. Zadania wolontariuszy polegały na sporządzeniu programu dnia oraz organizacji czasu. Niedługo po tym gdy pierwsze promienie wschodzącego słońca pojawiały się zza gór, kolejni uczestnicy wychodzili z namiotów by wspólnie powitać nowy dzień modlitwą, dobrym słowem i pieśnią. Zaraz po tym wolontariusze prowadzili rozgrzewkę dla dzieci, po której był czas na oczekiwane przez wielu śniadanie. O ile dla kirgiskich i uzbeckich dzieci potrawy podawane na śniadaniu były zwykłymi potrawami, o tyle dla wolontariuszy była to całkowita nowość. Ojciec Adam organizował wspinaczkę górską, wolontariusze gry zespołowe i inne zabawy. Był także czas na wyprawy w góry, które obfitowały w różne przygody.

Wkrótce kolejne info, w Kirgistanie internet o ile jest, działa losowo. Także w miarę możliwości będą zamieszczane nowe wpisy.

Pozdrowienia.

 

 

 

 

 

05.07.2016

Pierwsze dni obozu wolontariusze spędzili pomagając Ojcu Adamowi. Na początku trzeba było użyć myśli strategicznej i umiejętności technicznych w celu rozłożenia namiotów wchodzących w skład obozowiska. Poza aspektem technicznym, zajmowano się właściwą – misją wolontariusze zapoznawali się z dziećmi. Początki nie były łatwe. Jednak już po kilku dniach młodzi uczestnicy nie odstępowali wolontariuszy na krok. Poranki zaczynały się od wspólnego powitania dnia, modlitwy oraz krótkiej rozgrzewki.

 

 

 

 

 

03.07.2016

XIV niedziela zwykła dla uczestników wolontariatu jest dniem niezwykłym. Przez ostatni tydzień, w odległych i wysokich górach, miał miejsce obóz dla dzieci i młodzieży (kirgiskiej i uzbeckiej). Wolontariusze przeżyli wiele przygód, o których sukcesywnie będzie można przeczytać na naszym fanpejdżu. Pomoc i organizacja przedsięwzięcia jest wspaniałym doświadczeniem, które na zawsze pozostanie w pamięci wolontariuszy. Wkrótce więcej szczegółów.

Wolontariusze dziękują za modlitwę i proszą o jeszcze +

 

 

 

 

 

26.06.2016

Niedziela w drodze. Po porannej Mszy w Biszkeku, dwoma samochodami udaliśmy się do Dżalalabadu. Kręta i dziurawa droga była nie tylko trudna, ale przede wszystkim epicka. Malownicze góry, zróżnicowane pod względem wysokości, koloru skał i występującej roślinności; wizyta w prawdziwej kirgiskiej jurcie (do której wchodzi się boso) oraz niezwykle serdeczni mieszkańcy (zwłaszcza milicja) to tylko niektóre przygody, które towarzyszyły kilkunastogodzinnej podróży. Dziękujemy za wsparcie, dalej prosimy o modlitwę.

 

 

 

 

 

25.06.2016

Stało się… Jesteśmy już w podróży. Wczoraj Warszawa, dzisiaj rano Praga, obecnie lotnisko w Stambule. Czekamy na kolejny samolot – do Biszkeku. Dziękujemy za wsparcie i prosimy o modlitwę!

 

 

 

 

 

21.06.2016

Hej wszystkim! Trochę się dzieje…! 🙂
Już w piątek wyjeżdżamy do Pragi, skąd w sobotę odlecimy – najpierw do Turcji, później do Kirgistanu. Każdy z nas zaczyna pakowanie i ostatnie przygotowania… To chyba najtrudniejszy okres i dużo nerwów. Zwłaszcza, że mamy właśnie czas sesji, obron magisterskich i innych takich, przyziemnych lub mniej, spraw 😉
A w ubiegłym tygodniu wszyscy spotkaliśmy się w Lublinie na Mszy Świętej kończącej rok 2015/2016 w Duszpasterstwie Akademickim KULu. Mszy przewodniczył Prowincjał Jezuitów, o. Tomasz Ortmann SJ. Otrzymaliśmy uroczyste posłanie, by odważnie i z Miłością, niczym ,,Aniołowie i Anielice”, iść do ludzi, których spotkamy w czasie naszego wolontariatu 🙂 Dostaliśmy także krzyże misyjne. Błogosławieństwa udzielił nam o. Rafał Sztejka SJ. Pod spodem kilka zdjęć z tego wydarzenia.
Prosimy o modlitwę, tudzież trzymanie kciuków i wspieranie nas z całych sił na te ostatnie trudne dni przed wylotem 🙂
Pozdrawiamy!!!

 

 

 

 

 

11.06.2016

Tydzień temu nasi wolontariusze kwestowali w Świętej Lipce. Niezapomniany czas. Uczestnicy oprócz serdeczności i otwartości jakiej doświadczyli ze strony wiernych, parafian, pielgrzymów i przede wszystkim gospodarzy miejsca – Ojców Jezuitów, mieli okazję podziwiać barokowy kościół z ruchomymi organami (muzycznymi) oraz wysłuchać wielu ciekawych historii związanych z miejscem.

Wszystkim zaangażowanym w pomoc dziękujemy!

Jutro kolejna szansa na wsparcie – kwesta przy warszawskim Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Zapraszamy!

 

 

 

 

 

06.06.2016

Już niecałe trzy tygodnie do początku misji. Tymczasem podczas minionego weekendu polska grupa spotkała się z wolontariuszami z Litwy. Miejscem spotkania było urokliwe Wilno, które przywitało gości promieniami ciepłego słońca.

Wszyscy razem uczestniczyli w czuwaniu modlitewnym podczas którego nawzajem modlili się, śpiewali i błogosławili sobie. Zewnętrznym znakiem był znak krzyża czyniony świętym olejem na czole każdego uczestnika nabożeństwa. Po wspólnej Mszy przyszedł czas na wieczorny spacer po mieście. Następny dzień to między innymi wizyta w Trokach. Mimo iż pobyt w klimatycznym miasteczku był naprawdę udany (rejs po jeziorze Galve, miejscowe przysmaki, folklor, Karaimowie), to kluczowe było sobotnie spotkanie w sali przy kościele św. Kazimierza w Wilnie. Wzajemne dzielenie się dotyczyło dotychczasowych owoców i przygotowania do wyjazdu do Kirgistanu. Każdy mówił o swoich obawach, doświadczeniach, ale i oczekiwaniach i nadziei.

Ogromne podziękowania należą się inicjatorom spotkania: bratu Damianowi, bratu Ivarowi, ale przede wszystkim gospodarzowi miejsca – Danasowi Viluckasowi. Wszyscy wolontariusze mieli zapewnioną opiekę, a wspomnienie litewskiej gościnności pozostanie na zawsze w ich sercach. Zaiste jeden duch i jedno serce ożywiały wolontariuszy zaangażowanych w akcję “Kirgistan 2016. W Górę”.

Poniżej kilka zdjęć z wydarzenia.

 

 

 

 

 

30.05.2016

Cześć, Kochani!! 🙂

Czerwiec zbliża się dużymi krokami, a razem z nim termin naszego wylotu. To chyba odpowiedni czas na podzielenie się z wami tą cenną dla nas informacją. Otóż, wylot z Pragi przypada na 25 czerwca, co oznacza, że w podróży będziemy już od piątku 24.06.16r. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że nasz lot będzie przerwany przesiadką w Turcji, konkretnie w największym mieście tego kraju oraz centrum kulturowym, czyli Stambule. Nie wiem jak wy, ale my jesteśmy podekscytowani. Część z nas ma lekkie obawy, ale mimo tego jesteśmy pełni wiary, że wszystko ułoży się wspaniale.

Mam także dla was pewną zapowiedź, bowiem w piątek 03.06.16r jedziemy do Wilna, na spotkanie z naszymi Litewskimi przyjaciółmi, którzy tak jak my, w tamtym roku dzielnie pełnili funkcję wolontariuszy w Kirgistanie. Wierzę, że jesteście ciekawi naszych relacji z wizyty u sąsiadów, dlatego przygotujemy dla Was specjalny reportaż z tych dni.

Prosimy Was także o modlitwę za powodzenie w naszych przygotowaniach i podróży.

Pozdrawiamy Serdecznie!

 

 

 

12.05.2016

Ogłoszenie!
Organizowana jest zbiórka zabawek, ubrań oraz przyborów plastycznych dla naszych podopiecznych w Osz. Oficjalna akcja odbywa się w Niepublicznym Przedszkolu ,,Koala” w Łukowie i trwa do 15 czerwca.
Jeśli chcecie nas wesprzeć, zachęcamy do kontaktu mailowego, telefonicznego lub w wiadomości prywatnej.
Pozdrawiamy!

 

 

 

 

07.05.2016

W tym poście nie tekst, a obraz odgrywa główną rolę. Pewnego kwietniowego popołudnia, w okolicach Gmachu Głównego KUL spotkali się wolontariusze akcji w Górę, bliskie im osoby, w tym Asel. Zapraszamy do oglądania, komentowania i udostępniania.
Zdjęcia wykonał Marek Czeżyk 😉

 

 

 

 

 

07.05.2016

Jeśli zadajecie sobie pytanie, jak mają się nasze poczynania w przygotowaniach, to już zaspakajamy Waszą ciekawość!

Dwa tygodnie temu na spotkanie naszej nieustraszonej grupy zaprosiliśmy wyjątkowego gościa. Była nim Asel Shaiyldaeva, rodowita Kirgijka, mieszkanka stolicy Kirgistanu- Biszkeku, która prowadzi społeczne badania na terenie Polski. W swoich pracach zestawia obie narodowości, by wydobyć różnice, ale przede wszystkim podobieństwa.
Podczas spotkania cierpliwie znosiła każde zadawane przez nas pytania. Zależało nam by poznać kulturę tego kraju, charakterystyczne cechy i tradycje obowiązujące w jego granicach. Pani Asel nie oszczędziła nam także informacji o zagrożeniach, które mogą na nas czekać po przyjeździe. Jednakże, nasz zapał nie ostygł nawet na chwilę. Czujemy się zmotywowani i chętni do zmierzenia się z tym co przyniesie nam los. Nie ma lepszego źródła wiedzy o Kirgistanie jak pozyskanie przez osobę, która jest jego częścią.
Dziękujemy Pani Asel, za poświęcony nam czas i chęć wsparcia, podczas pobytu w Azji. Możemy Wam zdradzić, że nasza znajomość nie zakończy się na jednorazowym spotkaniu przy kawie.
Zapraszam Was do obejrzenia fotorelacji z tamtego dnia.

 

 

 

 

 

12.04.2020

Czas na krótką relację…

W minioną niedzielę odwiedziliśmy Ojców Paulinów we Włodawie. Parafia św. Ludwika to miejsce ciekawe, z długą historią, a sami Paulini przyjęli nas bardzo serdecznie.

Kwestowaliśmy we troje: br. Damian SJ, Monika i Marek. Po każdej mszy mówiliśmy o sobie dwa zdania i zbieraliśmy pieniądze. To właśnie dzięki życzliwości ludzi dobrej woli nasza misja jest możliwa.

Na koniec:
– prosimy o modlitwę, dobre słowo, a jeżeli jest taka wola – wsparcie materialne;
– dziękujemy Ojcom Paulinom za nieocenioną pomoc.

 

 

 

 

 

11.04.2016

Cześć! Jesteście jeszcze z nami? Nastąpiła z naszej strony długa cisza, lecz uzasadniona 😉 Prawda jest taka, że wsiąknęliśmy w uczelniane obowiązki. Jednakże, pomiędzy zajęciami znaleźliśmy też czas na wzajemną integracje, z której uchylimy Wam rąbka tajemnicy. Zerknijcie do galerii zdjęć, a przekonacie się, że mamy też dla Was pewną niespodziankę, którą śpieszę przedstawić. Zastanawiacie się kim jest nowa osoba na zdjęciach? Nie trzymam dłużej w niepewności. To Ania, nasz kolejny zuch!! Istotnie jest harcerką i zapaloną podróżniczką. Uwielbia wędrówki po górach i długie spacery. Studiuje Inżynierię środowiska w Warszawie i dołączyła do nas całkiem niedawno. Mogliście o niej usłyszeć podczas rozmowy w radio, do której odsłuchania jeszcze raz Was zachęcam. 🙂
A już w następnym poście, relacja z kwesty we Włodawie i pewna długo przez nas wszystkich oczekiwana wiadomość…^^ Bądźcie z nami! Dobrej nocy! Pozdrawiamy! :*

 

 

 

 

 

11.04.2016

Już jest! Zapraszamy do odsłuchania naszej audycji!

Jeśli chcecie być z nami na bieżąco oraz dowiedzieć się czegoś więcej o naszym wyjeździe i o nas, to powinniście odsłuchać naszą rozmowę w radiu eR.

Dziękujemy radiu eR, a przede wszystkim Monice Suszek.

 

 

 

 

 

20.03.2016

Dziękujemy!

Dziękujemy Duszpasterstwu Akademickiemu KUL (przede wszystkim zaś Siostrze Cecylii ze zgromadzenia Sióstr Białych – Misjonarek Afryki) za możliwość włączenia się do akcji.

Dwójka z naszej kirgiskiej drużyny dzielnie czuwała przy kościele od samego rana. Pomagaliśmy prowadzić kiermasz przygotowany przez s. Cecylię. Można było zakupić palmy, rękodzieło, różańce, obrazy malowane piaskiem, instrumenty, dekoracje, tkaniny. Ponadto po każdej mszy prowadzona była zbiórka pieniędzy. Cały dochód przeznaczony będzie na szczytne cele misyjne (w tym na wyjazd do Kirgistanu). Zapraszamy do załączonej fotorelacji. Z Bogiem!

 

 

 

 

 

14.03.2016

Witajcie! Zapraszamy do zapoznania się z bardzo ciekawym wywiadem z Remigiuszem Kalskim SJ, misjonarzem pracującym w domu rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk-kul, w którym to spędzimy część naszego wyjazdu 🙂

https://www.zycie-duchowe.pl/art-6560.duszpasterstwo-w-kirgistanie.htm

 

 

 

 

 

05.03.2016

Hej, hej! Wiecie, że norweski duet komików Ylvis (tak, tak, ci od hitu ,,What does the fox say?”;) ) kilka lat temu w Bishkeku, stolicy Kirgistanu, stworzyli jeden ze swoich kawałków? Jak wszystkie ich piosenki, ta też szybko wpada w ucho! W skrócie ballada opowiada o miłości do Kirgizki. Jest nawet fragment o tym, że będą sobie razem podróżować na bazar ,,Osh” (bardzo romantycznie 😀 ) Bazar ten jest największym targiem W BISHKEKU… Dlaczego więc nosi nazwę ,,Osh”, czyli nazwę drugiego co do wielkości miasta w tym państwie…? Nie wiemy 😀 Być może nam też uda się tam dotrzeć i zapoznać się z miejscowymi produktami.
Zachęcamy do posłuchania mega zdystansowanych do siebie Norwegów śpiewających po rosyjsku 🙂

 

 

PS Duet stworzył też zabawny mini serial o swoim pobycie w Kirgistanie i o tym, jak dążyli do stania się tam gwiazdami popu. Można pooglądać i zapoznać się też nieco z kirgiskimi realiami -> https://www.youtube.com/watch?v=iQNh5hBubJA , napisy po polsku i angielsku.

Miłego słuchania! 🙂

PS2 A u nas trochę się dzieje… Ustalamy właśnie terminy kilku ważnych spotkań, będziemy Was informować o konkretnych wydarzeniach na bieżąco 🙂 Pozdrawiamy!

 

 

 

 

01.03.2016

Zanim poznacie członków naszej grupy, pozwólcie, że przedstawimy Wam środowisko, w którym dzielnie spędzimy blisko miesiąc lata. Kirgistan to państwo ze stolicą w Biszkeku, graniczące z Chinami, a także Uzbekistanem,Tadżykistanem oraz Kazachstanem. Kraj ten w 93% zdominowany jest przez góry, dlatego też ważnym zakupem, zaraz po biletach lotniczych, są mocne i stabilne buty trekkingowe, które umożliwią wędrówkę na nie jeden szczyt!

Klimat tego miejsca określany jest jako kontynentalny suchy, co w bezpośrednim rozumieniu oznacza łagodne lata, w których temperatura nie przekracza 30 stopni Celsjusza, a także mroźne zimy. Możemy się więc spodziewać, iż czas naszego pobytu umilą zarówno sprzyjająca pogoda jak i niepowtarzalne widoki znad Issyk-kul. Swoją drogą, czy wiedzieliście, że jezioro to jest drugim co do wielkości jeziorem górskim na świecie?
Zanim jednak będziemy cieszyć oczy odbijającymi się od tafli wody promieniami, wstąpimy do miasta Osz, z którym to wiąże się kolejna ciekawostka …Osz jest jednym z najstarszych miast w Azji Centralnej. Według legendy założycielem był król Salomon! :O

W mieście tym zadbamy o rekreacje małych obozowiczów z domu dziecka. Będzie to dla nas niełatwe wyzwanie, do którego pilnie przygotowujemy się już teraz. Jeśli macie ciekawe pomysły na animacje czasu najmłodszym i chcecie się nimi podzielić, to czekamy na Wasze propozycje. A tymczasem zerknijcie na rycinę z położeniem geograficznym Kirgistanu i postarajcie się zapamiętać kształt tego fascynującego kraju.

Pozdrawiamy !

 

 

 

 

 

26.02.2016

Witajcie! Oto MY: brat Damian (jezuita), Bartek, Kasia, Marek, Monika. Każdy z nas zdecydował się zrobić w swoim życiu coś wręcz szalonego 🙂 – wylecieć do Kirgistanu na wolontariat misyjny. Nasz projekt odbywa się w ramach działań Jezuickiego Centrum Społecznego ,,W Akcji” oraz Duszpasterstwa Akademickiego KUL w Lublinie. Pod koniec czerwca wylecimy do Azji Środkowej, w góry położone w pobliżu miasta Osh, by tam animować czas wolny kirgiskim wychowankom domu dziecka – poprzez zabawę, sport, naukę. Być może naszym zadaniem będzie też poprowadzenie zajęć z języka angielskiego oraz kulturoznawczych dla studentów. Następnie udamy się do Dziecięcego Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego znajdującego się nad jeziorem Issyk-Kul i prowadzonego przez polskich jezuitów. Tam spędzimy czas razem z dziećmi niepełnosprawnymi oraz z dziećmi z rodzin katolickich. W trakcie naszych spotkań z Kirgizami dołożymy starań, by poznawać nawzajem nasze kultury, religie, wymieniać doświadczenia i wspólnie uczyć się szacunku, zrozumienia i tolerancji wobec tego, co nas różni.
Przygotowujemy się już teraz. Obecnie nasze główne działania to: zbieranie pieniędzy na pokrycie kosztów podróży (poprzez kwesty, zbiórki, wsparcie dobroczyńców itp.), nauka i szlifowanie języka angielskiego i rosyjskiego, formacja duchowa, przygotowywanie zajęć dla dzieci, przybliżanie kultury Kirgizów oraz budowanie zgranego zespołu.
W każdym z nas jest trochę lęku, niepewności, o to, jak to wszystko będzie wyglądać, jak odnajdziemy się w zupełnie obcej kulturze i jak poradzimy sobie z całym tym zamieszaniem… Ale jednocześnie mamy też ogromne chęci wspólnego działania, pomnażania Dobra i wiarę w to, że z Bożą pomocą ,,jak się chce, to się da” pokonać wszelkie trudności.
Chcemy, aby nasza akcja dotarła do jak największej liczby osób. Może stanie się ona zachętą do wzięcia udziału w podobnych projektach lub też impulsem, by przekraczać swoje granice i nie bać się ZADZIAŁAĆ 🙂 Mocno ufamy, że nasze przedsięwzięcie przyniesie wiele wspaniałych owoców.
Bardzo prosimy Was o wparcie i modlitwę w naszej intencji!

 

 

 

 

 

24.02.2016

Na początek…

Kim jesteśmy: grupa studentów z pasją (+ Jezuita) gotowa (w to wierzymy) na wyjazd do odległej krainy w celu niesienia pomocy i dzieleniem się tym, co w nas najlepsze.

Dokąd: Kirgistan. Takie nieduże państwo w Azji Środkowej.

Kiedy: przełom czerwca/lipca 2016.

Niedługo nowe info, prezentacja profili wolontariuszy i wiele innych.

 

 

 

 

24.02.2016

Let’s get started…
Rusza nowy fanpejdż. Jest nowe logo oraz hasło misyjne. Zapraszamy do odwiedzin, udostępniania, lajkowania. Więcej szczegółów wkrótce… niebawem…