Około 100 osób przeszło w sobotę 20 listopada przez Poznań w geście solidarności z chrześcijanami, którzy oddają życie za Chrystusa. Było to pierwsze w tej formie wydarzenie, zorganizowanie przez regionalne biuro Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, „Misja na Szewskiej”, we współdziałaniu ze wspólnotą jezuitów.

Przemarsz w milczeniu z Placu Wolności przez Rynek Staromiejski zakończył się pod kościołem Jezuitów gdzie miało miejsce krótkie czuwanie z modlitwą, do którego dołączył biskup senior Zdzisław Fortuniak. Przedstawiono sylwetki osób, które w ostatnim czasie zaznały drastycznych prześladowań, w Pakistanie i Egipcie. Po odmówieniu koronki do Bożego Miłosierdzia, ks. biskup Fortuniak w krótkiej refleksji przywołał myśli z homilii Jana Pawła II w Sanktuarium Krzyża Świętego w Krakowie-Mogile (Nowa Huta – Mogiła, 9 czerwca 1979 r.). Papież, nawiązał do symboliki nowohuckich krzyży i podkreślił, że Chrystus „położył się na tym swoim krzyżu, jak gdyby na wielkim progu duchowych dziejów człowieka, ażeby sprzeciwiać się jakiejkolwiek degradacji człowieka”.

Dlatego – stwierdził biskup Zdzisław Fortuniak – chrześcijanie jako świadkowie Chrystusa bronią nie tylko wolności swoich przekonań ale także godności każdego człowieka. Sprzeciw wobec degradacji jego godności – wobec wszelkich jej zagrożeń – jest świadectwem danym Chrystusowi dzisiaj.

Po zakończeniu czuwania uczestnicy wzięli udział w eucharystii w intencji chrześcijan cierpiących za wiarę w jezuickim kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia, który wraz z wieżą przez cały wieczór był podświetlony na czerwono.

Grzegorz Dobroczyński SJ / Poznań