Jak wiemy ostatnio wiele się dzieje w temacie pomocy uchodźcom w całym kraju. Nasze Centrum również działa na pełnych obrotach, wpisując się w ogólnopolską akcję “jezuickiej pomocy Ukrainie”.
 
Od rana do późnej nocy trwa przyjmowanie zgłoszeń od Ukraińców i ich opiekunów. Pomagamy im w transporcie, zakwaterowaniu i szukaniu pracy. Nieraz potrzebują porady prawnej, medycznej, psychologicznej, translatorskiej. Większość czasu poświęcamy na poszukiwanie mieszkań i lokowanie w nich uchodźców różnej narodowości. Do końca ubiegłego tygodnia biuro JCS pomogło ponad 70-ciu uchodźcom w zakwaterowaniu w prywatnych domach. W poszukiwaniu mieszkań jezuickie Centrum otrzymuje wsparcie ze strony wolontariuszy i wspólnot działających przy Parafii pw. św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej. Pośredniczymy również w poszukiwaniu tymczasowego zakwaterowania w jezuickich wspólnotach rozsianych po całej Polsce. Odrębnym obszarem działań JCS jest pomaganie uchodźcom w dostaniu się do innych zachodnich krajów.
 
Trwają również zbiórki darów rzeczowych koordynowane przez Jezuickie Centrum Społeczne „W Akcji”. Jak dotąd udało się je przetransportować do Drohobycza, Lwowa, Dorohuska, Żółkwi. Najbliższy kurs będzie organizowany do Fastowa, gdzie Siostry Dominikanki przyjmują masowo uciekinierów.
 
Jeszcze inny obszar działalności biura pomocy uchodźcom na Rakowieckiej dotyczy nawiązywania współpracy międzynarodowej z różnymi organizacjami pozarządowymi. Pomagają one w zaopatrzeniu poszczególnych miejsc noclegowych prowadzonych przez jezuitów w żywność, artykuły higieniczne i medyczne. Niezwykle ważne jest także obmyślanie wspólnych strategii działania wraz z najbliższym partnerem JCS jakim jest Jezuicka Służba Uchodźcom (JRS) oraz Xavier Network. ” W Akcji” pozostaje w nieustannym kontakcie przede wszystkim z biurami JRS w Brukseli, Rumunii, Litwie i na Węgrzech. Ponadto przyjmie wiele zgłoszeń od wolontariuszy z Polski i z zagranicy, którzy chcą się włączyć we wspólne działania. Ich pomoc, szczególnie ta systematyczna jest niezwykle ważna.
 
Wolontariusze JCS nadal prężnie działają w przygranicznym punkcie prowadzonym wspólnie z Caritas w Zosinie. W ostatnim czasie, monitorując przygraniczne realia i odpowiadając na naglące potrzeby „W Akcji” zaangażowało się w rzecznictwo, mające na celu zapobieganie handlu ludźmi. Alarmuje różne organizacje i wskazuje na niepokojące zjawiska związane z bezpieczeństwem uchodźców. Rozwijana jest także współpraca z International Justice Mission, która zobowiązała się wesprzeć działalność JCS w tym obszarze.
 
W najbliższych tygodniach planowana jest seria szkoleń mających na celu szerzenie świadomości dotyczącej pomocy osobom z innych kręgów kulturowych, a szczególnie tym, uciekającym przed wojną.
 
Więcej o dotychczasowych działaniach Jezuickiej Pomocy dla Ukrainy przeczytasz tutaj .