Jedną z form pomocy, które świadczymy teraz podczas wojny w Ukrainie, jest informowanie. Właściwie każdy z przybywających do nas potrzebuje oswoić się z nową sytuacją, nowym miejscem i ułożyć sobie i swoim bliskim jakiś plan działania.
O co ludzie nas pytają? Na przykład:
– gdzie jest najbliższa przychodnia, która ich przyjmie pomimo braku paszportu?
– jak się dostać w konkretne miejsce?
– gdzie znaleźć mieszkanie na wynajem, pracę, połączenie do jakiegoś innego kraju?
Każda osoba, rodzina, przychodzi z konkretnymi pytaniami, które pomogą im ułożyć ich własny, choć trochę stabilny plan działania w tej bardzo niestabilnej sytuacji.
 
Przykładowo, kilka osób z tej grupy potrzebowało biletów do Holandii. Jeździliśmy z nimi najpierw na dworzec Warszawa Wschodnia, bo tam mieli wstępną rezerwację. Okazało się jednak, że potrzebują pojechać do Nadarzyna, by mieć pewność, że wsiądą do autobusu, na który czekali. Umówiliśmy się więc z nimi i tam ich odwieźliśmy. Naszą rolą było wsparcie ich na wszelkie sposoby, zwłaszcza w komunikacji, ale też po prostu serdeczne towarzyszenie w załatwianiu ważnych dla nich spraw.
 
Jako wolontariusze JCS staramy się odpowiedzieć na ich pytania. Odpowiedzi znajdujemy właściwie wspólnie, nikt z nas nie ma od razu tej wiedzy, zdobywamy ją razem z tymi rodzinami. Korzystamy z różnych pomocy, ulotek, broszur. W tej pracy przyda się też komputer i umiejętność kojarzenia faktów. W Centrum odbywają się także szkolenia.
 
Jeśli chcielibyście włączyć się w takie działania, serdecznie Was zapraszamy do naszej sekcji informacyjnej. Działamy w różnych miejscach Warszawy, właściwie jako tacy lotni wolontariusze: w różnych punktach recepcyjnych, miejscach tymczasowego pobytu, dworcach. Sytuacja dynamicznie się zmienia, punkty potrafią być otwierane lub zamykane w przeciągu kilku godzin, dlatego nie mamy stałych miejsc.
 
Co jest potrzebne w tej roli?
1. otwartość umysłu na zbieranie informacji wszelkich (gromadzimy bazę wiedzy, zbieramy ulotki, robimy zdjęcia plakatów) oraz ich przyswajanie,
2. korzystanie z pomocowych grup w mediach społecznościowych, umiejętność wyszukiwania informacji w internecie i poprzez kontakt telefoniczny,
3. znajomość języków (rosyjski i ukraiński w bezpośrednim kontakcie, a angielski lub inne – gdy dowiadujemy się w sprawie zakwaterowania w innych krajach),
4. proaktywność w oferowaniu ludziom pomocy, dopytywaniu czego konkretnie potrzebują, wysoka empatyczność,
5. elastyczność w umawianiu się na miejsce dyżuru.
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich do tej roli, zgłaszać możecie się przez poniższy formularz:
Ewelina Pietruczuk, koordynatorka punktów informacyjnych JCS