Służba narodziła się na wniosek ówczesnego generała Towarzystwa Jezusowego o. Pedro Arrupe, który w liście z 14 listopada 1980 do wszystkich swych współbraci zakonnych zaprosił ich do „zajęcia się tymi, o których nikt się nie troszczy”.

Pierwszym polem działalności nowej organizacji była pomoc uchodźcom wietnamskim, którzy na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych masowo uciekali ze swego kraju na łodziach przez Mekong do Tajlandii (tzw. „boat people”).

Od tamtego czasu JRS rozrosła się i umocniła i dziś jest obecna w 51 krajach na całym świecie, a z jej pomocy korzysta co roku około pół miliona ludzi w takich dziedzinach, jak oświata, opieka zdrowotna, obrona praw człowieka itp.

W ramach obchodów rocznicy w najbliższych dniach odbędzie się w Rzymie kilka imprez z inicjatywy trzech wspomnianych organizacji jezuickich.

9 listopada na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim ks. Mark Raper, były dyrektor JRS, wygłosi uroczysty wykład (lectio magistralis) nt. odpowiedzi jezuitów na problem uchodźców, a następnie zostanie otwarta wystawa fotograficzna, ukazująca pracę JRS na świecie. 14 bm. w kościele Il Gesu obecny generał Towarzystwa Jezusowego o. Adolfo Nicolás będzie przewodniczył okolicznościowej Mszy św., po czym odbędzie się koncert w wykonaniu międzynarodowej orkiestry „Sonidos de tierra” (Dźwięki ziemi).

„Towarzyszenie [potrzebującym] jest sercem naszego działania” – oświadczył na konferencji prasowej w Rzymie obecny dyrektor JRS International ks. Peter Balleis SI. Zaznaczył, że zadaniem Służby jest być blisko uchodźców, w kontakcie z ich rzeczywistością, w obozach, w rejonach konfliktów, w ośrodkach zatrzymania i w ogóle na marginesie społeczeństwa”.

„Bliskość ta uczy nas, jak służyć uchodźcom i jak najlepiej troszczyć się o ich prawa, a także jak wspierać sprawiedliwość i pojednanie między narodami” – podkreślił dyrektor organizacji.

jrs.net
jrseurope.org

za: KAI / psd