Dziś (24.02.2022 r.) tuż przed godziną czwartą polskiego czasu Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Rosyjskie wojska wkroczyły z kilku kierunków naraz. Wybuchy słychać w stolicy, a także w Odessie, Mariupolu, Charkowie i innych miastach na wschodzie kraju, donosi agencji AFP. Wszystko wskazuje na to, że atak prowadzony jest także z terenu Białorusi. Prezydent Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju.

Obawa przed działaniami wojennymi skłoniła wielu Ukraińców do opuszczenia miejsc zamieszkania. Agencje informacyjne donoszą o gigantycznych korkach przy wyjeździe z Kijowa. Polska przygotowuje się na przyjęcie uchodźców. MSWiA poinformowało, że przy granicy polsko-ukraińskiej będzie osiem punktów recepcyjnych: w Dorohusku, Dołhobyczowie, Horodle, Lubyczy Królewskiej, Korczowej, Medyce, Krowicy Samej, Ustrzykach Dolnych. Urząd ds. Cudzoziemców uruchomił internetową stronę z potrzebnymi informacjami: www.ua.gov.pl

Jako zespół i przyjaciele JCS „W Akcji” wyrażamy naszą solidarność z obywatelami Ukrainy: ginącymi, zagrożonymi, uciekającymi, niepewnymi przyszłości w swojej ojczyźnie, a także tymi, którzy tu, w Polsce martwią się o los swoich najbliższych. Otaczamy was modlitwą. Nasze Centrum dołoży wszelkich starań, żeby pomóc Wam w tych trudnych chwilach.

Urszula Krajewska rscj

Photo by Max Kukurudziak on Unsplash