Młodzież, która musi pokonać o kilka granic więcej niż rówieśnicy potrzebuje drobnego wsparcia, aby zdać polską maturę. Korepetytorzy i lektorzy – poszukiwani!

Z każdą wyjątkową szansą, związane jest pewne ryzyko i odpowiedzialność. To naturalne, że z życiowymi wyzwaniami mierzą się na co dzień osoby dorosłe. Warto jednak zwrócić uwagę na sytuacje kiedy “dorosła” odpowiedzialność spada na dojrzewającą młodzież. Wyobraźmy sobie, że musimy włożyć więcej dyscypliny, ciężkiej pracy i determinacji niż większość naszych rówieśników, by osiągnąć cel. Taka jest rzeczywistość uczniów Liceum Polonijnego, którzy choć mają polskie korzenie, nie zawsze sprawnie władają językiem polskim, ze względu na miejsce swojego urodzenia.

Od 2003 r. zdolni uczniowie z 11 krajów, w tym Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Kazachstanu, Ukrainy czy Rosji, częstokroć przy wsparciu stypendialnym, otrzymują szansę zdobycia edukacji w niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym Kolegium św. Stanisława Kostki w Warszawie. Co roku, liceum kończy ponad 100 uczniów, zdając maturę i wybierając polskie uczelnie.

Dotychczasową edukację uczniowie zdobyli w językach lokalnych. Większość z nich uczęszczała do Polskich Domów Kultury, dzięki czemu podstawowa komunikacja nie sprawia im problemu. Jednak opanowanie z dnia na dzień specjalistycznej terminologii danego przedmiotu w języku polskim, przysparza im dodatkowej pracy. Tu z pomocą mogą przyjść wolontariusze. Są wśród nich wykwalifikowani nauczyciele, ale w głównej mierze to studenci i inne osoby, z odrobiną czasu i dobrej woli. Przedmioty, w których potrzebują pomocy to nauki ścisłe, informatyka, programowanie, język angielski i niemiecki. Dodatkowo prowadzone są lektoraty polskiego.

W 2019 roku 25 korepetytorów-wolontariuszy wsparło około 36 uczniów liceum. Większość absolwentów dostała się po maturze na kierunki warszawskich uczelni, o których marzyła. Innym, pozytywnym wymiarem tej pomocy jest tworzenie się wspierających relacji korepetytorów z uczniami. Towarzyszenie i zachęta do wiary w siebie, potrafią być dla młodych ludzi nieocenione, tym bardziej, gdy przebywają oni daleko od rodzin.

Licealistom, zaproponowano także aby sami zaangażowali się w wolontariat. Okazane im wsparcie, zdaje się procentować poszerzaniem ich kapitału społecznego, za który sami też biorą odpowiedzialność, co potwierdza refleksja wychowawczyni:

Idea wolontariatu jest trudna do zrozumienia na Wschodzie… Dobrze było tę młodzież też “zagospodarować”, aby i oni pomagali innym. Mam na myśli pewną naszą grupkę, która już się zaangażowała. Wolontariat z 6 osób rozrósł się do 40! To świadczy o tym, że jest odzew.

Te pierwsze 6 osób dostało duże wsparcie ze strony JCS W Akcji. Kiedy sami potem rozpoczynali  wolontariat, przyglądali się temu, że są inni ludzie, którzy bezinteresownie ich wspierają. To dostarczyło im dużo motywacji do tego żeby działać na rzecz innych.

To owocuje teraz tym, że nasi absolwenci mimo borykania się z trudnościami papierologicznymi na uczelniach, trudności i frustracji, które przeżywają, nie zapominają o tym że są inni, którym trzeba pomóc. Ukształtowała się grupa absolwentów, która chce nadal działać w wolontariacie.

Korepetytorem lub lektorem można zostać kontaktując się z Jezuickim Centrum Społecznym poprzez adres mailowy: [email protected].

autor: Natalia Strzyżewska