Feminicidio czyli kobietobójstwo

Pierwsza z bohaterek dokumentu „La vida loca” została pozbawiona gałki ocznej w wyniku ulicznych porachunków, druga zaś zaginęła w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach, trzecia nigdy nie poznała odpowiedzi na to, dlaczego jej własna matka jej nie chciała. Życie salwadorskich kobiet pozostawia wiele do życzenia – porwane, gwałcone, brutalnie mordowane. Feminicidio stanowi swojego rodzaju rytuał inicjacyjny gangów narkotykowych polegający na zabójstwie kobiet, będący nijako przepustką w szeregi organizacji przestępczych oraz dowodem na lojalność jego przyszłych członków.

Kawa z El Salvadoru

Salwador charakteryzuje  wysoko rozwinięty przemysł spożywczy; przetwórstwo kawy, trzciny cukrowej, tytoniu, dobrze prosperujący przemysł włókienniczy; produkcja bawełny, odzieży, liczne szwalnie, przemysł cementowy; rafineria ropy naftowej w Acajutla. Niestety, wysoki poziom przestępczości odstrasza turystów i inwestorów, co przekłada się na pustki w budżecie i problemy z finansowaniem usług publicznych. Poziom edukacji również pozostawia wiele do życzenia, zaś przeważająca większość dzieci nie uczęszcza do szkoły ze względu na obowiązek pomocy rodzicom przy pracach rolnych. Niezadowalająca służba zdrowia, tysiące gospodarstw domowych nie mających elektryczności ani dostępu do wody pitnej – oto wyzwania życia codziennego, z jakimi przychodzi mierzyć się salwadorskim rodzinom.

„Bądź patriotą – zabij księdza!”

Salwadorska wojna domowa toczona pomiędzy juntą rządzącą krajem a lewicowymi partyzantami skupionymi od 1980 roku w organizacji Front Wyzwolenia Narodowego im. Farabunda Martíego, przyczyniła się do stosowania przemocy wobec duchownych sympatyzujących z rewolucjonistami, nawołujących do wyzwolenia uciemiężonego w biedzie ludu.

Każdy ludzki rozkaz dotyczący zabicia musi podlegać prawu bożemu, które mówi »Nie zabijaj!«. Żaden żołnierz nie jest zobowiązany wypełniać jakiegokolwiek rozkazu sprzecznego z prawem boskim. […] Najwyższy czas, byście słuchali własnego sumienia, a nie grzesznych rozkazów – Arcybiskup Salwadoru Oskar Romer. Fragment listu do prezydenta USA Jimmy’ego Cartera.

Salvador w pigułce

  • 10 kobiet rodzi średnio 19 dzieci
  • 58 osób na 1000 posiada broń palną
  • Kraj ten jest 15 razy mniejszy od Polski
  • 11,5 % populacji żyje za mniej niż 12 zł dziennie
  • Wysokość podatku dochodowego w Salwadorze wynosi 30%
  • W kraju tym formalności związane z założeniem firmy trwają 26 dni
  • Z powodu niedożywienia cierpi 10% społeczeństwa (około 640 000 osób)
  • Jest jedynym krajem Ameryki Łacińskiej, który ma swoje oddziały w Iraku