Sytuacja w Republice Środkowoafrykańskiej jest głównym motywem 12. Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Obchodzony był on pod hasłem “Przywrócić nadzieję”. W niedzielę 8 listopada polscy katolicy modlili się za chrześcijan prześladowanych na świecie, prowadzona jest też zbiórka pieniędzy dla chrześcijan kraju w sercu Afryki.

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym jest organizowany corocznie w drugą niedzielę listopada przez Papieskie Stowarzyszenie „Pomoc Kościołowi w Potrzebie” wraz z Konferencją Episkopatu Polski. Co roku centralne obchody mają miejsce w innej diecezji: tym razem miały się odbyć w Poznaniu.
Co roku, jako przewodni motyw obchodów, wybierany jest jeden kraj szczególnie doświadczany prześladowaniami. W tym roku krajem reprezentującym współczesne męczeństwo chrześcijan jest Republika Środkowoafrykańska.

 

Destabilizacja polityczna wciąż ogarnia i pogłębia w nędzy cały kraj, targany wojną, która wybuchła w 2013 r., po obaleniu prezydenta Françoisa Bozize’a. W tej wojnie walczą ze sobą muzułmanie i chrześcijanie.

„Tysiące ludzi nadal ucieka, a w kraju zaczyna brakować żywności” – alarmuje ks. dr Andrzej Paś z polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Poważnym problemem jest też wysoce rozpowszechniona praca dzieci. Pracują one w rolnictwie, górnictwie diamentów, jako pomoc domowa, przy hodowli bydła, a także przy utrzymaniu dróg. Są również zmuszane do pracy w kopalniach uranu, gdzie przyjmują śmiertelne dawki napromieniowania.

Na 5 mln obywateli Republiki Środkowoafrykańskiej jest obecnie 600 tys. uchodźców wewnętrznych i ponad 500 tys. uchodźców przebywających w obozach przejściowych w krajach ościennych. Poziom analfabetyzmu wśród młodzieży sięga 70 proc.

„Takie osoby stają się łatwym łupem bojówek, które na siłę wcielają później dzieci i młodzież do ugrupowań zbrojnych robiąc z nich często terrorystów. Ludzie są napadani, przepędzani, dochodzi do przemocy” – tłumaczył w Radiu Watykańskim  bp Mirosław Gucwa, ordynariusz diecezji Bouar, który od prawie 30 lat pracuje jako misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej.

Wielkim problemem jest analfabetyzm. Ponadto, wedle szacunków ONZ, około 11% populacji w wieku od 15 do 49 lat jest nosicielem wirusa HIV.

Centralne obchody z udziałem kardynała Nzapalainga Dieudonne, arcybiskupa Bangi, miały się odbywać w tym roku, z jego udziałem,  w Poznaniu. Współorganizatorem, wraz z archidiecezją,  było tutejsze Biuro Pomocy Kościołowi w Potrzebie „Misja na Szewskiej”. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa program nie mógł być zrealizowany w zaplanowanej skali. W nabożeństwie sprawowanym w poznańskim kościele Jezuitów w niedzielne popołudnie 8 listopada  transmitowanym w internecie, odtworzono wideoprzesłanie, w którym powiedział m.in.:

Wszystkim chrześcijanom w Polsce, którzy nas słuchają chciałbym po prostu powiedzieć:

„Módlcie się za nas w dalszym ciągu. Gdy się za nas modlicie, Bóg może dotykać serc, Bóg może przemieniać serca. A ja ufam, że On już teraz to robi.”

 Nie zapomniał o trosce o nas, w Polsce:

„My też, w Republice Środkowoafrykańskiej, modlimy się za was, bo w tym najtrudniejszym czasie pandemii koronawirusa, gdy wielu jest zatrwożonych, wielu jest zestresowanych, nie zapominamy o was. Razem, jesteśmy odpowiedzialni za ludzkość. Jesteśmy też odpowiedzialni za nasze życie wiary, bo wszyscy wierzymy w Jezusa Chrystusa zmarłego i zmartwychwstałego. Ta wiara stanowi pomost między wami a nami.”

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym obchodzony jest w Polsce od dwunastu lat w drugą niedzielę listopada. W poprzednich latach modlono się za chrześcijan prześladowanych m.in. w Indiach, Iraku, Sudanie Południowym i Egipcie.

Organizatorem dnia jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Modlitwę poprowadził Tomasz Zawal – Dyrektor Biura Regionalnego w Poznaniu.

Organizatorem dnia jest Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Modlitwę poprowadził Tomasz Zawal – Dyrektor Biura Regionalnego w Poznaniu.

 Tekst i zdjęcia: Grzegorz Dobroczyński SJ