Czy można kształtować przyszłość? pytał Papież Franciszek Młodych podczas Światowych Dni Młodzieży. Wskazał, że potrzebna jest do tego odwaga i chęć wyruszenia
w drogę, na spotkanie drugiemu człowiekowi.

Nie jest łatwo przełamać swoje obawy i lęki przed kontaktem z uchodźcą, zwłaszcza jeśli tyle negatywnych informacji dociera do za pośrednictwem mediów. Świata nie da się zmienić, ale można wpłynąć na życie konkretnego człowieka, przybysza z innej kultury, posługującego się odmiennym językiem, ale tak jak wszyscy, potrzebującego wsparcia i przyjaźni.

Wolontariat w JCS jest okazją do wyruszenia razem z nami w podróż, która daje możliwość spotkania z żywym człowiekiem, ubogacenia go swoją obecnością,
a niejednokrotnie uczenia się od niego radości życia i zaufania Bogu.

Kogo potrzebujemy:

Nauczycieli języka polskiego – osób, do poprowadzenia raz w tygodniu
90 minutowych zajęć w małej, kilkuosobowej grupie. Żeby podjąć się tego zadania, nie trzeba mieć kwalifikacji w tym kierunku, przydatna jest znajomość przynajmniej jednego języka: angielskiego, rosyjskiego lub francuskiego. Osoby, które nie uczyły wcześniej, mają możliwość korzystania z wiedzy i doświadczenia naszych lektorów.

Asystentów społeczno-kulturalnych – osób, chętnych do włączania się w wydarzenia integracyjne organizowane przez Centrum, a także towarzyszyć uchodźcy w odnalezieniu się w polskiej rzeczywistości, np. znalezieniu przedszkola dla dziecka, przetłumaczeniu cv, rozliczeniu PIT-u, załatwieniu jakiejś sprawy w urzędzie.

Opiekunów młodych uchodźców – osób, umiejących nawiązać relacji z dzieckiem lub nastolatkiem. Gotowych, przede wszystkim, pomagać w odrabianiu lekcji, a czasami po prostu okazać zainteresowanie czy pobawić się razem.

Instruktorów w codzienności – osób, którzy chcieliby podzielić się swoimi umiejętnościami i chcących nauczyć uchodźców czegoś pożytecznego, np. wyszukiwania przydatnych informacji w Internecie, obsługi podstawowych programów komputerowych, udzielenia pierwszej pomocy, radzenia sobie z konfliktami, jazdy na rowerze.

Więcej informacji:
pod numerem telefonu: 797-907-588
lub mailowo: s. Barbara Olejnik RSCJ [email protected]
Jezuickie Centrum Społeczne „W Akcji” ul. Narbutta 21