Papież Franciszek podczas środowej audiencji ogólnej powiedział: Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Wy, jako pierwsi, wsparliście Ukrainę, otwierając swoje granice, swoje serca i drzwi swoich domów dla Ukraińców uciekających przed wojną. Hojnie ofiarujecie im wszystko, czego potrzebują, by mogli żyć godnie, pomimo dramatu obecnej chwili. Jestem Wam głęboko wdzięczny i z serca Wam błogosławię!

Pixabay

W ciągu pierwszego tygodnia wojny ponad milion osób uciekło z ogarniętej wojną Ukrainy. Polska przyjęła około sześciuset tysięcy o uchodźców, pozostałe osoby przekraczały granicę  Słowacji, Węgier, Rumunii oraz Mołdawii. Według UNHCR do 1 marca niecałe 43 tys. osób uciekło przed wojną do Rosji.

Polacy, instytucje publiczne i państwowe wspólnie starają się zażegnać kryzys humanitarny. Zdajemy egzamin z solidarności i człowieczeństwa. Najnowszy sondaż IBRiS przeprowadzony na zlecenie „Rzeczpospolitej” nie pozostawia wątpliwości: Polacy chcą pomagać uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. “Blisko 60 proc. badanych uważa, że »przyjąć trzeba wszystkich uciekających«, a dalsze 35 proc., że trzeba »przyjąć wyłącznie najbardziej potrzebujących i zagrożonych«. To oznacza, że w sumie ponad 90 proc. respondentów opowiada się za przyjmowaniem uciekających przed działaniami wojennymi Ukraińców” – podaje dziennik.

I nie są to puste deklaracje. Możemy mówić o morzu inicjatyw pomocowych w całym kraju. Na Ukrainę i do Ukraińców w Polsce płyną strumyki i strumienie darów i wszelkiej pomocy. Uderza szybkość, z jaką zorganizowaliśmy się wszyscy – władze państwowe i samorządowe, Kościół, organizacje pozarządowe, firmy, osoby prywatne. Polacy samorzutnie organizują zbiórki produktów codziennego użytku i ubrań dla tych, którzy utracili cały dobytek. Jak wielkie jest morze darów, pokazuje zbiórka na popularnym portalu siepomaga.pl, na którą w ciągu tygodnia ponad 300 000 osób wpłaciło przeszło 31 milionów złotych. Pomoc humanitarną uzgadnia i koordynuje z rządem ukraińskim Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych i wojewodami. Rząd pracuje nad ustawą dotyczącą pomocy obywatelom Ukrainy. Przewidziane w nim rozwiązania dotyczą m.in. pracy, kształcenia i legalności pobytu Ukraińców w Polsce.

Mark Brzeziński, obecny ambasador USA w Polsce powiedział: …stoimy też w obliczu wielkiej katastrofy humanitarnej wywołanej przez prezydenta Rosji Władimira Putina. W tej sytuacji Polska i Polacy wykazują ogromną ofiarność i gościnność(…) Polacy pokazują światu czym jest gościnność. Jako Amerykanin polskiego pochodzenia jestem z nich dumny, jestem wdzięczny. Myślę, że mój śp. ojciec Zbigniew Brzeziński spogląda na nas i współczując Ukraińcom, uśmiecha się ciesząc się z tego, co liderzy, bohaterowie czynią próbując pomóc Ukrainie. Jesteśmy z was dumni, jesteśmy z wami.

Nieoceniona jest konkretna i codzienna pomoc naszemu krajowi od Polski – podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, a premier Ukrainy Denys Shmyhal  na Twitterze napisał: Ukraińcy nigdy nie zapomną pomocy Polaków, a także przywództwa, inicjatywy i osobistego udziału Andrzeja Dudy we wsparciu Ukrainy i jej narodu. Panie Prezydencie, ogromna wdzięczność od nas wszystkich! , a w kolejnym wpisie podkreślił, że premier Mateusz Morawiecki zaproponował pakiet inwestycyjny UE o wartości 100 miliardów euro na odbudowę infrastruktury Ukrainy.(…)Przyjazny czyn, który pozostawi ślad w historii. Ukraińcy znają i doceniają Państwa wsparcie! Dziękujemy!

Wsewołod Czencow, przedstawiciel Ukrainy przy UE na wspólnej konferencji prasowej z ambasadorem Polski przy UE Andrzejem Sadosiem pytany, co myśli o wsparciu Polaków, którzy przyjmują do swoich domów uchodźców ukraińskich, wyraźnie poruszony powiedział: nie ma słów, by to wyrazić (…) To jest bardzo poruszające. To chwila, kiedy wszystkie trudności między nami, również zaszłości historyczne, zeszły na bok. To jest dobry moment, by oczyścić nasze relacje. Andrzej Sadoś, ambasador Polski przy UE podkreślił, że w tych godzinach budujemy polsko-ukraińskie partnerstwo na dekady.

Także Przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel podziękował Polakom za pomoc Ukraińcom podczas wizyty na granicy w Korczowej: Polacy pracują bardzo ciężko, by zagwarantować bezpieczne przejście dla uchodźców, bez żadnej dyskryminacji. Jest bardzo ważne, aby jasno powiedzieć, że wartości Unii Europejskiej, które silnie tutaj gwarantujecie, to jest właśnie brak dyskryminacji – jest bezpieczne przejście dla wszystkich, którzy chcą przekroczyć granicę . Przewodnicząca Komisji Europejskiej podczas debaty w Parlamencie Europejskim podziękowała Polsce, Rumunii, Słowacji i Węgrom za przyjęcie kobiet, mężczyzn i dzieci z Ukrainy.

Boris Johnson powiedział, że konflikt i tragedia na Ukrainie jest gorsza niż przewidywał. Podkreślił, że Polska jest „na przedzie” jeśli chodzi o pomoc udzielaną Ukraińcom, a polski rząd i Polacy robią niesamowitą pracę, która inspiruje i pomaga humanitarnie.

W Jezuickim Centrum Społecznym działa kilkudziesięciu wolontariuszy, którzy non-stop udzielają pomocy w codziennych sprawach uciekinierom z Ukrainy. Nie sposób wymienić wszystkich form pomocy, ofiarowanej uchodźcom: wyżywienie, noclegi, pomoc medyczna, pomoc przy załatwianiu wiz do innych krajów, transport, tłumaczenia, pomoc psychologiczna i pedagogiczna. Każda nasza interwencja dotyczy konkretnych osób, wytrąconych niespodzianie z normalnego życia i rzuconych gwałtownie w nieznany im świat, który budzi lęk i niepokój. Staramy się ogarnąć ich problemy i wnosić spokój do ich życia. Wszystkich, którzy chcą się włączyć w pomoc, zachęcamy do wypełnienia formularza.

Pomoc wolontariacka Nocleg

 

I nie zapominajmy o modlitwie za pokój na Ukrainie. Wszystko w rękach Dobrego Boga.

 

Małgorzata Mularczyk