Czy kiedykolwiek przemierzając drogę do szkoły lub pracy zastanawiałeś się z jaką łatwością Ci to przychodzi? Czy utknąwszy w ulicznym korku przyszło by Ci do głowy, iż niektórzy mierzą się z nim na co dzień w trzy razy dłuższym wymiarze? Każdego ranka trzy siostry: Julia, Yulissa i Kenia wchodzą na swoją tratwę, aby przeprawić się do szkoły przez niezwykle niebezpieczną rzekę Rio Escondido. Bohaterki dokumentu „Most Dangerous Ways To School” mieszkają na wschodnim wybrzeżu Nikaragui, jednym z najbiedniejszych krajów świata, w którym codzienne przeprawy wiążą się z utrzymaniem czujności nad tym, aby tratwa nie wypełniła się wodą i zatonęła w oka mgnieniu.

Pozostałym dzieciom pochodzącym z Nikaragui wcale nie jest łatwiej, bowiem mieszkając daleko od rzeki skazane są na podróż przez niebezpieczną dżunglę. 11-letni Greyven codziennie przeprawia się przez tzw. „zgliszcza węży”, będące skupiskiem licznych gadów, w tym niezwykle groźnego boa dusiciela. Popołudniowy deszcz zachęca zwierzęta do opuszczenia kryjówek, zaś lejący się z nieba żar przekraczający 35 stopnie Celsjusza dodaje animuszu żywiołowym i wojowniczym gadom.

Codzienna podróż do wiejskiej szkoły w San Mariano stanowi dla jej uczniów niewyobrażalną przeprawę zagrażającą ich życiu, a wszystko po to, aby mieć lepszą przyszłość.

Czy wiesz, że …?

Sieć kolejowa w Nikaragui obecnie nie istnieje, została całkowicie zlikwidowana i sprzedana na złom w 1994 roku.