Trzęsienie ziemi w Chorwacji zniszczyło „Lang’s Home” – dom dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych i porzuconych 

W dniu 29 grudnia w Chorwacji, w środkowej części kraju miało miejsce trzęsienie ziemi o sile 6,4, po którym nastąpiła seria poważnych wstrząsów wtórnych. Wstrząsy, które uderzyły około 30 mil na południowy wschód od Zagrzebia, stolicy kraju, był największym trzęsieniem ziemi, jakie dotknęło Chorwacje w 2020 r. Zginęło 7 osób, a znaczne zniszczenia są widoczne w całym kraju. 

Zniszczenia dotknęły także „Lang’s Home”, dom dla osób starszych, chorych i porzuconych, który założono w 2006 r. w Mala Gorica, niedaleko Petrinja w Chorwacji. Fundacja oferuje infrastrukturę mieszkaniową dla osób starszych, chorych, porzuconych i wymagających szczególnej opieki ze względu na stan zdrowia. Niestety podczas trzęsienia ziemi budynek Fundacji został zniszczony, a mieszkańcy zostali bez dachu nad głową.
Ojciec Mijo Nikić SJ, Delegat ds. Apostolatu społecznego i przewodniczący „Lang’s Home”, był na miejscu w czasie drugiego trzęsienia ziemi. Podzielił się z nami świadectwem, opowiadając o zniszczeniach, jednocześnie
apelując o solidarność.

Świadectwo z pierwszej ręki

„W czasie najbardziej niszczycielskiego trzęsienia ziemi z dnia 29 grudnia 2020 r. znajdowałem się na drugim piętrze domu „Lang’s home”. Mimo doznanych obrażeń na skutek uderzenia w żebra, natychmiast zacząłem pomagać naszym mieszkańcom, uwięzionym wraz z pracownikami w ich pokojach. Dzięki Bogu, udało nam się ich wydostać. Połowa z nich została odebrana przez ich dzieci i przyjaciół, do których zadzwoniliśmy. Dziesięciu naszych starszych mieszkańców zakwaterowaliśmy w dwóch domach opieki w Velice Gorica. „Lang’s Home” jest praktycznie całkowicie zniszczony i na chwilę obecną nie mamy możliwości powrotu. Zwracamy się z serdeczną prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli i szlachetnego serca o pomoc, tak aby Fundacja mogła nadal dbać o wszystkich potrzebujących. Ufam, że wiele osób zrozumie nasz dramat i bezradność spowodowane niszczącą siłą tego strasznego trzęsienia ziemi i zaangażuje się w działania na rzecz odbudowy domu. Pamiętajmy słowa Jezusa: „Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.” (Mt, 25.40) Wszyscy nasi podopieczni stale uczestniczą w Mszach Świętych i modlitwie różańcowej za naszych darczyńców. Dziękujemy w imieniu wszystkich potrzebujących! Niech Bóg Was błogosławi i Wam to wynagrodzi!”

Źródło: https://jesc.eu/earthquake-in-croatia/