Republika Hondurasu, malownicze państwo w Ameryce Środkowej, znajdujące się pomiędzy Morzem Karaibskim, a Oceanem Spokojnym ze stolicą Tegucigalpa. Kraj pełen kontrastów, potyczek gangów narkotykowych, wszechobecnej przemocy, masowych zabójstw, ale także fascynujących prowincji i uroczych miasteczek Majów, takich jak: Gracias, Utila, Tela czy Comayagua.

$60 za zabójstwo

W jednym z dokumentów produkcji Channel 4 News: „Inside Honduras: Where women are murdered for $60”, zapoznajemy się z motywami, które przyświecają sprawcy dokonującemu masowych mordów na kobietach. Zabójstwa, uprowadzenia lub okaleczenia, są w Hondurasie kwestią względną, często wykonywaną na zamówienie i nie podlegającą szczególnym obostrzeniom.

Mąż odciął mi nogi” – Haiti Hernandez

Haiti Hernendez, trzydziestoletnia matka pięciorga dzieci została brutalnie zaatakowana maczetą przez swojego męża. Kobieta, w wyniku ataku została pozbawiona obydwu kończyn, zaś po dziś dzień posługuje się protezą jak i wózkiem inwalidzkim. Ataki podobne do tego, którego doznała Haiti, są powszechnym zjawiskiem w Hondurasie. Groźby, zastraszanie, okładanie i bicie, nie są często odnotowywane w kartotekach policyjnych, zaś samo ściganie przestępstw pozostawia wiele do życzenia.

Miss Hondurasu nie żyje

María José Alvarado – Miss Hondurasu 2014, ginie w tragicznych okolicznościach z rąk chłopaka swojej siostry, z którym to ta ostatnia wdała się w kłótnię. Plutarco Ruiz przyznał się do morderstwa, dwukrotnie strzelając Marii José w plecy, gdy ta próbowała uciec. Nie bez kozery, Honduras uznawany jest za światową stolicę morderstw, ze wskaźnikiem zabójstw 90,4 na 100 000 (raport ONZ), prawie dwukrotnie większym od Wenezueli.

Fakty

  • 10 kobiet rodzi średnio 28 dzieci
  • 62 osób na 1000 posiada broń palną
  • Honduras posiada 620 kg rezerw złota (2018 rok)
  • Około 53% obywateli żyje poniżej granicy ubóstwa
  • Honduras ma najwyższy wskaźnik zamierzonych zabójstw na świecie
  • W 2018 roku średnia miesięczna pensja w tym kraju wynosi 17 300 L (2 595 zł)

Źródło:

History of Honduras

World Population Review

Honduras – Events of 2019

Honduras 2020 Crime & Safety Report

Honduras beauty queen Maria Jose Alvarado found dead