Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gospodarka Wenezueli skurczyła się od 2013 roku o ponad 60 proc. Żaden kraj, nie doświadczył w ostatnich 50 latach tak poważnej zapaści.

(…)Prawdziwy kryzys w Wenezueli nie zaczął się od śp. Hugo Chaveza. On i prezydent Nicolas Maduro, to nieunikniony rezultat ponad 40 lat stabilnego rozwoju gospodarczego, połączonego z nieustannie niszczącą demokrację kulturą polityczną. Chavezowski >>Socjalizm XXI wieku<<, kontynuowany obecnie przez Maduro, jest wytworem czterech dekad korupcji i rozdętej biurokracji, które to demokrację obróciły w totalitaryzm – pisze Victor Mata, publicysta Instytutu Actona.

Wenezuela Saudyjska

Wenezuela jest największym producentem ropy naftowej w Ameryce Południowej, zajmując tym samym 6-te miejsce na świecie.  Kraj jest również wiodącym wytwórcą : kukurydzy, ryżu, fasoli, soczewicy, manioku, ziemniaków, kawy i kakaowca. Poza tym, uprawiana jest trzcina cukrowa, bawełna, sezam, agawa sizalowa, orzeszki ziemne, tytoń oraz liczne warzywa i owoce. Warto wspomnieć o pozostałych surowcach wydobywanych w owym kraju; boksyty, złoto i diamenty. Górnictwo stanowi aż 1/3 wartości produktu krajowego brutto i 97% wartości eksportu.

Ile kosztują płatki przy hiperinflacji?

Inflacja jest jednym z podstawowych wskaźników makroekonomicznych, obrazujących sytuację gospodarczą danego kraju. Zjawisko to oznacza wzrost cen na rynku, a co za tym idzie – spadek siły nabywczej pieniądza.

Cena płatków Nestle wzrosła o około 3400 proc. w stosunku do ubiegłego roku, zaś tilapia – miejscowy gatunek ryby, kosztuje 2 dolary za kilogram. Jest to równowartość ponad tygodniowej płacy dla Wenezuelczyków zarabiających kwotę minimalną.

„Musimy sprzedawać poza krajem, aby przetrwać”

Musimy sprzedawać poza krajem, aby przetrwać – mówi Maduro, kiedyś kierowca autobusu.

Ogromna większość Wenezuelczyków opuszczających ojczyznę wybierała jako cel kraje regionu. W Kolumbii znalazło schronienie 1,3 miliona przybyszów z sąsiedniej Wenezueli, w Peru – 768 000, w Chile – 288 000, w Ekwadorze – 263 000, w Argentynie – 130 000, a w Brazylii – 168 000.

“The Venezuela Crisis: State Of Disaster”

Niegdyś najbogatszy kraj Ameryki Łacińskiej, dziś z kulejącą gospodarką, wysokim wskaźnikiem przestępczości, wszechobecną korupcją i hiperinflacją. Brian Price we współpracy z Jayem Newmanem nakręcili przełomowy film dokumentalny, który przedstawia kontrast pomiędzy milionami głodujących Wenezuelczyków, a dobrze prosperującymi urzędnikami rządowymi.

Źródło:

The way to change Venezuela

The Collapse of Venezuela and Its Impact on the Region

How Venezuela Fell From the Richest Country in South America into Crisis

UN Human Rights report on Venezuela urges immediate measures to halt and remedy grave rights violations