Prawie sto ton artykułów pierwszej potrzeby zapewniła UNHCR mieszkańcom Wybrzeża Kości Słoniowej. Pomoc drogą powietrzną trafiła do 15  tys. osób, które aktualnie przebywają na terenie Liberii. 

Wyczarterowany przez UNHCR Boeing 747 zaopatrzony był w koce, kanistry, zestawy kuchenne, prześcieradła i lampy słoneczne, zaś pozostałe artykuły pochodzące z zapasów UNHCR w Ammanie, o łącznej wartości ponad 300 000 USD są wysyłane do uchodźców w pobliżu granicy z Wybrzeżem Kości Słoniowej. Dostawy prowadzone są na bieżąco.

Starcia pomiędzy opozycją, a prorządowymi zwolennikami w centralnych i zachodnio-środkowych regionach Wybrzeża Kości Słoniowej, zmusiły tysiące jego mieszkańców do ucieczki na terytorium Liberii.

„Każdego dnia, setki uchodźców z Wybrzeża Kości Słoniowej przekracza granicę Liberii. Większość z przybyłych stanowią wyczerpane i niedożywione dzieci” – powiedziała Roseline Okoro, przedstawicielka UNHCR w Liberii.

Wszelkie działania skierowane są na rzecz złagodzenia napięć i wzmocnienia spójności społecznej wewnątrz Wybrzeża Kości Słoniowej. Pozostają jednak wspomnienia sprzed dziesięciu lat, kiedy to przemoc w owym kraju pochłonęła życie ponad 3000 mieszkańców, a ponad 300 000 zmusiła do ucieczki za granicę.

Źródło