O solidarność z afgańskimi uchodźcami zaapelował Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców. W ramach pięciodniowej wizyty w Afganistanie, Filippo Grandi zwrócił się do społeczności międzynarodowej prosząc o wsparcie dla obywateli tego kraju. Swój apel doniósł również do przesiedleńców wewnętrznych oraz osób powracających na łono ojczyzny, w tak szczególnym dla nich okresie. 

Podczas wizyty w Kabulu oraz prowincjach Bamyan i Parwan, Filippo Grandi spotkał się z prezydentem Mohammadem Ashrafem Ghanim, pierwszym wiceprezydentem Amurallahem Salehem, ministrami, gubernatorami prowincji oraz dr Abdullahem Abdullahem, przewodniczącym Wysokiej Rady ds. Pojednania Narodowego. Społeczność jak i rodziny dotknięte konfliktem, a także grupy osób powracających również zostały wysłuchane.

„Nieustannie nasilająca się przemoc pod postacią zabijania, okaleczania, terroryzowania i wysiedlania afgańskich cywilów, czego przykładem po raz kolejny jawi się sobotni atak w Kabulu, musi zostać natychmiast powstrzymana” –  oznajmił Filippo Grandi.

Kwestia pokojowa, zapewnienie bezpieczeństwa, dobrobytu oraz przestrzeganie praw kobiet i mężczyzn, stanowią pilną i konieczną potrzebę oraz główny faktor prewencyjny przed przymusowymi przesiedleniami.

Warto podkreślić, iż  prawie 300 000 Afgańczyków zostało przesiedlonych wewnętrznie z powodu konfliktu, tylko w 2020 r. (!). Poszukujący azylu nadal pilnie potrzebują pomocy humanitarnej, podobnie jak prawie trzy miliony uprzednio przesiedlonych i dziewięć milionów tych, którzy stracili środki do życia z powodu trwającego kryzysu COVID-19.

Grandi podkreślił ciągłe zaangażowanie UNHCR na rzecz 2,4 mln zarejestrowanych uchodźców afgańskich przebywających w krajach azylowych.  Zwrócił również uwagę na podjęte inicjatywy mające na celu ułatwienie dobrowolnego powrotu i trwałą reintegrację w ramach strategii regionalnej prowadzonej przez Afganistan, Iran i Pakistan, przy wsparciu UNHCR, krajów-darczyńców i międzynarodowych instytucji rozwoju, które czynnie poszukują rozwiązań dla uchodźców i mają na celu zapewnienie wsparcia przyjmującym ich krajom.

Źródło