UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców wyraża swoje zaniepokojenie nieustannie pogarszającą się sytuacją warunków bezpieczeństwa w prowincji Cabo Delgado, w północnym Mozambiku. Cywile, a zwłaszcza kobiety i dzieci ponoszą ciężar masowych naruszeń praw człowieka, w tym brutalnych ataków i porwań. W ciągu ostatniego tygodnia, na skutek powtarzających się ataków na ludność cywilną, z okręgu  Muidumbe uciekło tysiące ludzi.

Ekstremalne akty brutalności, dewastacja szkół, ośrodków zdrowia, domów mieszkalnych oraz szeroko pojętej infrastruktury rządowej, to zaledwie kilka z przejawów działalności niepaństwowych grup zbrojnych w dystrykcie Muidumbe. Przyjmuje się, iż coraz więcej ludzi będzie dopuszczać się masowych ucieczek w obawie przed przyszłymi atakami.

Według danych ONZ, działalność grup zbrojnych w prowincji Cabo Delgado spowodowała od 2017 r. wysiedlenie co najmniej 355 000 osób. Uciekający poszukują bezpieczeństwa w prowincjach takich jak: Cabo Delgado, Nampula i Niassa, jednakowoż wiele dzielnic nadal pozostaje niedostępnych ze względu na okupację grup zbrojnych.

UNHCR zaapelowało o 19,2 mln USD na zaspokojenie najbardziej podstawowych potrzeb przesiedleńców.

Obecne finansowanie plasuje się na poziomie 39%  

Źródło