Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany i realizację projektu wolontariatu misyjnego na Czarnym Kontynencie, Zambia 2020. Jednak kiedy wszystko stanęło pod znakiem zapytania, planowany na sierpień 2020 r., kwesty, kiermasze dla  zdobywania środków na realizację zadań, z pomocą przyszli przyjaciele  i nieznani życzliwi ludzie, społecznicy i samorządowcy.

I oto z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który na czas pandemii stworzył e-Szkołę Edupolis, wyszła sugestia aby wykorzystać tę  platformę internetową i promować Projekt Zambia 2020 w sieci. Marszałek Województwa, Piotr Całbecki objął patronat nad Projektem i działaniami promocyjnymi.

26 maja, w Dzień Matki odbył się transmitowany w internecie na żywo niemal 70-minutowy koncert pod tytułem „Serce dla Zambii”. Wystąpili: wolontariuszka Projektu Agata Sklepowicz, śpiew i Stanisław  Ładziak, gitara. W czasie występów wyświetlane były informacje o możliwości wpłat na konto dla wsparcia misji i Projektu Zambia 2020.

Utwory  przeplatane były krótkimi filmikami ze świadectwami wszystkich uczestników tegorocznej edycji Projektu. Ponadto w krótkich rozmowach w studio,  alumn seminarium toruńskiego Wojciech Roze i O. Grzegorz Dobroczyński SJ przybliżali słuchaczom ideę wolontariatu Projektu Zambia 2020, wiadomości o misji zambijskiej i dziełach prowadzonych w Kasisi. Było także miejsce na informacje  o kard. Adamie Kozłowieckim SJ i jego przyjaźni ze św. Janem Pawłem II. Jan Paweł II jest zaś patronem Województwa kujawsko-Pomorskiego. Z kard. Kozłowieckim spotkał się m.in. w Toruniu, 7 czerwca 1999 r., podczas ceremonii beatyfikacji męczennika z Dachau, ks. W. Frelichowskiego, o którego świętości zaświadczał nasz wielki misjonarz Zambii.

Misją Projektu Zambia 2020 jest kontynuacja ponad stuletniej tradycji obecności misjonarzy z Polski na Czarnym Lądzie. W Kasisi pracują na farmie i w domu dziecka. Zanim wyjadą na misje, zbierają fundusze na wsparcie tamtejszej misji. Kraje, w których już od wielu lat znajduje się najwięcej polskich misjonarzy, to: Kamerun – 109, Zambia – 63, Tanzania – 60, Madagaskar – 47, Republika Południowej Afryki – 40, Republika Centralnej Afryki – 38 i Rwanda – 29. W Afryce i na Madagaskarze przebywa 73 księży diecezjalnych, 291 zakonników, 349 sióstr zakonnych i 17 osób świeckich.

Z regionu Kujaw i Pomorza w Zambii pochodzą  m.in.: s. Mariola Mierzejewska, charyzmatyczna dyrektor kierująca domem dziecka w Kasisi, o. Józef Matyjek SJ, wikariusz w parafii Kasisi, ks. Wojciech Łapczyński (diec. toruńska) pracujący w Chingombe i ks. Krzysztof Mróz (diec. pelpińska)  z Lusaki. W Kasisi, gdzie tuż po wojnie trafił o. Adam Kozłowiecki SJ, pracują też polscy jezuici: o. Tadeusz Świderski SJ (przełożony misji) i o. Jakub Rostworowski SJ (proboszcz). W domu dziecka s. Mariolę  wspierają polskie siostry ze  Zgromadzenia Służebniczek NMP ze Starej Wsi k. Brzozowa.

Koncert z 26 maja b.r. odbił się sporym echem w mediach lokalnych a Kujawsko-Pomorska e-Szkoła Edupolis z dumą reklamowała go jako jej pierwszą akcję charytatywną.  

Grzegorz Dobroczyński SJ