W rocznicę śmierci Jana Pawła II pamiętamy w modlitwie o ludziach i sprawach, do których docierał w swoich papieskich wędrówkach. Czy wiecie, że w maju 1989 roku odwiedził stolicę Zambii – Lusakę?

W miejscu, gdzie odprawił mszę św., na przedmieściach Lusaki, zbudowano dzisiejszą archikatedrę pw. Dzieciątka Jezus (na zdjęciu). Jej kamień węgielny papież poświęcił 4 maja 1989 r. Przy świątyni 03.09.2013 r. został pochowany pierwszy rodzimy kardynał Medardo Joseph Mazombwe. Wcześniej, bo w 2007 roku, pochowano tu polskiego misjonarza, kardynała Adama Kozłowieckiego SJ. To właśnie kardynał Kozłowiecki odprawił mszę św. 7 czerwca 1999 r na toruńskim lotnisku, tuż przed nabożeństwem czerwcowym sprawowanym przez papieża Jana Pawła II podczas VII Papieskiej Pielgrzymki do Polski.

Przygotowując się do misji w Zambii nieustannie trafiamy na ślady przyjaźni łączącej kardynała Kozłowieckiego – bez reszty oddanego misji w Zambii, z papieżem Janem Pawłem II – misjonarzem świata. Wierzymy, że wstawiennictwo św. Jana Pawła II prostuje nasze ścieżki, którymi zmierzamy do Zambii, aby pomagać na jezuickiej farmie i opiekując się dziećmi.

https://m.facebook.com/projekt.zambia.torun/?locale2=pl_PL

Fot: Grzegorz Dobroczyński SJ