Już po raz trzeci Jezuickie Centrum Społeczne “w Akcji” z Warszawy przyjeżdża z grupą swoich podopiecznych – migrantów i uchodźców – do Jastrzębiej Góry, żeby podzielić się z wypoczywającymi nad morzem bogactwem różnorodności.

14 i 15 sierpnia (niedziela i poniedziałek) zorganizują Festiwal Wielu Kultur pod hasłem „Razem być dla innych”, podczas którego wypoczywający nad morzem będą mieli okazję poznać muzykę, kuchnię i kulturę Afganistanu, Czeczenii, Egiptu, Gruzji, Kirgistanu, Krymu i Pakistanu. Uchodźcy oraz wolontariusze JCS przygotowali wiele atrakcji. W niedzielę 14 sierpnia zapraszają na festyn, podczas którego będzie można m.in. skosztować smakołyków z różnych stron świata, nauczyć się pisać w językach paszto i urdu, wspólnie z uchodźczynią z Egiptu wykonać biżuterię albo pod okiem Tatrki krymskiej nauczyć się szydełkowania czy zrobić sobie afgański tatuaż z henny. Przez cały dzień będzie można również spróbować szczęścia w loterii fantowej. W poniedziałkowe (15 sierpnia) popołudnie organizatorzy zapraszają dzieci do udziału w zabawach sportowych, w których najmłodsi Polacy będą mogli pobawić się ze swoimi rówieśnikami z innych krajów. O 17.30 w sali parafialnej rozpocznie się wieczór kultur, który rozpocznie się od opowieści uchodźców o ich zwyczajach, prezentacji ich tradycyjnych strojów i pokazu tańca kirgiskiego, a zakończy się spotkaniem z podróżniczką, autorką książki „Perły Bliskiego Wschodu” p. Bożeną Trabulsje. Całości będzie towarzyszyć wystawa „Zabytki kultury chrześcijańskiej”.

Festiwal jest dla uchodźców okazją do wyrażenia wdzięczności wobec Polaków, którzy gościnnie otworzyli dla nich drzwi naszego kraju i umożliwili im życie z dala od trwających w ich ojczyznach konfliktów. Odwiedzający Jastrzębią Górę turyści także będą mogli powiedzieć „dziękuję” organizatorom, wspomagając ich datkami. Całkowity dochód z imprezy zostanie przeznaczony na sfinansowanie tygodniowego pobytu grupy uchodźców nad Bałtykiem.