Link do kampanii: https://wspieram.to/bezgranic

Jak byś się czuł, będąc w obcym miejscu, wśród ludzi mówiących w niezrozumiałym dla Ciebie języku, nie mogąc przeczytać nazw ulic na tabliczkach, rozkładu jazy autobusu ani sklepowych szyldów? Wyobraź sobie, że jesteś w takiej sytuacji sam, bez pieniędzy, bez nadziei, że coś szybko się zmieni.

Do Polski trafia codziennie kilkadziesiąt osób, które są w takiej sytuacji. Przyjeżdżają tu, szukając lepszego życia, a często uciekając przed śmiertelnym niebezpieczeństwem czy prześladowaniem. Są tutaj zupełnie sami, przestraszeni, często bezradni. To im właśnie pomagamy. Od 2009 r. prowadzimy Centrum Informacyjne dla Cudzoziemców – uchodźców i dobrowolnych migrantów. W ramach tego projektu świadczymy bezpłatne poradnictwo prawne i integracyjne. Reprezentujemy naszych klientów podczas procedury administracyjnej, pomagamy im w załatwianiu spraw urzędowych oraz w zmaganiu się z trudami życia w Polsce. Interweniujemy w przypadkach, gdy naruszane są prawa cudzoziemców, walczymy z dyskryminującymi przepisami i praktyką. Dodatkowo nasi wolontariusze towarzyszą cudzoziemcom jako tłumacze podczas wizyt lekarskich i w urzędach.

Nasze działania finansowo wspierało dotąd Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, dzięki temu pomoc oferowana była bezpłatnie. Już wiemy, że Ministerstwo nie będzie robić tego dalej. Biurokracja, zawiłość i brak przejrzystości systemu finansowania pomocy prawnej sprawiają, że niedługo nie będziemy w stanie pomagać. Dlatego potrzebujemy pomocy internautów, a zarazem społeczników.

Pomysł jest prosty: Darczyńcy mogą kupić poradę prawną, którą my przekażemy tym, którzy jej potrzebują. Zadbamy o to,  by była skuteczna, pozwoliła lepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości, pomogła poczuć się bezpiecznej. Z doświadczenia wiemy, że to taki rodzaj pomocy, który może zmienić czyjeś życie na lepsze.