Uczniowie przyjechali do nas w ramach programu „Uchodźcy – Twoi sąsiedzi”, który realizowany jest we współpracy z naszymi sąsiadami z Litwy, oraz Niemiec. Próbowaliśmy znaleźć odpowiedzi na pytania takie jak: Kim jest uchodźca? Jakie prawa przysługują uchodźcom? Dlaczego ludzie uciekają ze swoich ojczyzn? Jak możemy pomóc uchodźcom?

Pierwszą cześć spotkania poprowadził Rafał Bulowski sj. Opowiedział o historii Centrum oraz – szerzej – o aktualnej misji,  szczególnie rozwijając kwestie dotyczące pomocy uchodźcom. Druga część spotkania była dyskusją z uchodźcami, których reprezentowało dwóch mężczyzn: Daniel z Jordanii, oraz Miron z Erytrei.

W czasie spotkań w mniejszych grupkach uczniowie usłyszeli historie obu z nich, to dlaczego opuścili swoje kraje, a także jak znaleźli się w Polsce. W każdej grupie narodziła się ciekawa dyskusja, padało wiele interesujących pytań. Choć takie spotkania pozornie do naszego życia niczego nie wnoszą, to mają one wartość samą w sobie. Spotyka się bowiem ze sobą człowiek z człowiekiem, i choć różnią się kolorem skóry i historią, to jeden i drugi ma przecież podobne marzenia. Któż nie chce być po prostu szczęśliwy?