Ten dzień w Kościele Katolickim w Polsce jest w szczególności poświęcony misjom oraz ich potrzebom. Katolicy mają okazję poznać specyfikę posługi głoszenia Słowa Bożego w różnych krajach, kontekstach kulturowych i religijnych. Obaj goście naszego Biura Misyjnego pracują w krajach muzułmańskich.

O. Zygmunt od ponad 30 lat pracuje na Bliskim Wschodzie, a konkretnie w Syrii. Do niedawna mieszkał w Damaszku. Z powodu działań wojennych zmuszony został do chwilowego opuszczenia tego kraju. W trakcie wszystkich mszy św. w parafii pw. św. Szczepana dzielił się doświadczeniami wiary w kulturze przesiąkniętej islamem. Nie zabrakło także komentarza do obecnej sytuacji w Syrii, do zagrożeń, biedy i czyhających z wielu stron niebezpieczeństw. Parafianie mogli także nabyć najnowsze książki o. Zygmunta – dwa zbiory wierszy oraz prozę. Wszystkie zainspirowane Bliskim Wschodem.

O. Adam pełni natomiast misyjną posługę w Kirgistanie, republice w Azji Środkowej. Stolica Apostolska powierzyła ten kraj w duszpasterską opiekę jezuitom. Aktualnie pracuje tam 5 jezuitów, w tym dwóch Polaków. W Sanktuarium narodowym pw. św. Andrzeja Boboli opisywał on Kirgistan oraz pracę misyjną. Niezwykle ciekawy – i momentami dramatyczny – był opis doświadczeń osób nawróconych na chrześcijaństwo. Dla Kirgizów wiąże się to bowiem z dużym ostracyzmem społecznym czy wyłączeniem z grona rodziny. W trakcie mszy z udziałem dzieci, można było zobaczyć bogactwo tradycyjnych strojów kirgiskich, w których dzieci odgrywały role trzech mędrców ze wschodu.

Obie inicjatywy połączone były ze zbiórką ofiar pieniężnych na potrzeby pracy misyjnej i Kościoła Katolickiego w Kirgistanie oraz Syrii. Warszawiacy kolejny raz dowiedli, że solidarność jest wartością, która ma dla nich duże znaczenie. W trakcie obu kwest zebrano bowiem ponad 24 000 zł.