Modlimy się dziękując Bogu za życie naszego towarzysza o. Fridolina Pflugera SJ, który zmarł w sobotę, 19 czerwca 2021 r., w Kampali, w Ugandzie, po zarażeniu się koronawirusem. O. Pfluger poświęcił swoje życie służbie uchodźcom i innym osobom przymusowo przesiedlonym w Afryce i w Niemczech.

Jego pragnienie towarzyszenia uchodźcom rozpoczęło się podczas jego trzeciej probacji na Filipinach w latach 1986-87, gdzie dołączył do Jesuit Refugee Service (JRS) na trzy miesiące, służąc uchodźcom w obozie Baatan, gdzie w tym czasie żyli wietnamscy “boat people”. W latach 2003-2006 służył w JRS w Adjumani, w północnej Ugandzie, gdzie utknęło 100.000 uchodźców z Sudanu Południowego. W 2008 roku został mianowany Dyrektorem Regionalnym JRS na Afrykę Wschodnią, koordynując pracę JRS w Etiopii, Kenii, Sudanie Południowym, Sudanie, Tanzanii i Ugandzie.

Współczujące serce o. Pflugera i jego zaangażowanie na rzecz uchodźców i osób przymusowo przesiedlonych pozostawiły znaczące dziedzictwo w tym regionie. Zainicjował otwarcie wielu projektów w Sudanie Południowym, takich jak inicjatywa edukacyjna dla powracających z Sudanu Południowego, i zapewnił, że już istniejące projekty w Lobone, Yei, Kajo Keji i Nimule były dobrze finansowane przez partnerów JRS. Kiedy klęska głodu, która ogarnęła i tak już zubożałą Somalię, zmusiła tysiące ludzi do ucieczki, zapewnił obecność JRS w Dollo Ado, na południowym wschodzie Etiopii, aby odpowiedzieć na potrzeby somalijskich uchodźców. Dzięki niemu JRS udało się założyć szkołę podstawową, centrum szkoleniowe w zakresie krawiectwa, hydrauliki i tkactwa, a także centrum alfabetyzacji dla dorosłych.

Po zakończeniu swojej kadencji jako Dyrektor Regionalny w 2012 r., przeniósł się do Niemiec jako Dyrektor JRS Niemcy, broniąc praw osób ubiegających się o azyl, migrantów i uchodźców w tym kraju. Jednak jego serce wciąż pozostawało we wschodniej Afryce, a zwłaszcza w Ugandzie. Jego pragnienie zostało spełnione, gdy wrócił do Ugandy jako Dyrektor Krajowy JRS w 2018 roku. Pod jego kierownictwem JRS nadal oferował bardzo potrzebne usługi dla miejskich uchodźców zarówno w Kampali, jak i północnej Ugandzie.

Fr Frido powrócił do Pana w sobotę, 19 czerwca 2021 r., w przeddzień Światowego Dnia Uchodźcy – co jest świadectwem jego niesamowitego oddania każdemu uchodźcy, którego kiedykolwiek spotkał. Jego zaangażowanie, miłość i dziedzictwo towarzyszenia najbardziej bezbronnym będą nadal inspirować pracę i misję JRS.

We wtorek 22 czerwca o godz. 10.00 (9.00 czasu środkowoeuropejskiego) w siedzibie JRS w Kampali w Ugandzie zostanie odprawiona msza żałobna w jego intencji. Ponieważ liczba uczestników jest ograniczona, nabożeństwo będzie transmitowane na żywo pod następującym linkiem Zoom: https://zoom.us/j/9561592420/Meeting ID 95615924208

źródło: https://jrs.net/en/news/in-memory-of-fr-fridolin-pfluger-sj-a-life-of-accompaniment-with-refugees/