Dnia 16 maja polscy jezuici o kilka dni antycypowali światowe obchody Jubileuszowego Roku Ignacjańskiego, który rozpoczyna się 20 maja i potrwa do 31 lipca 2022 roku. Centralne uroczystości odbyły się w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie. Na kanale TVP1 w programie „Między ziemią a niebem” rozmawiali o Roku Ignacjańskim: Dorota Przygrodzka (Prezes Fundacji INIGO, Przemysław Wysogląd SJ (autor komiksu o Ignacym Loyoli) i Wojciech Żmudziński SJ (koordynator Roku Ignacjańskiego w Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego).

Historia jezuitów rozpoczęła się 500 lat temu od spotkania rycerza Inigo z kulą armatnią, która strzaskała mu nogę. To był moment, który zainicjował proces jego nawrócenia. Podczas Roku Ignacjańskiego jezuici nie chcą zatrzymywać się jedynie na historii, lecz na wydarzeniach z życia Ignacego, które do dzisiaj pracują w każdym z nas i mobilizują zarówno jezuitów jak i wszystkich, którym bliska jest duchowość ignacjańska, do spojrzenia na świat oczami Chrystusa – przekonywał Wojciech Żmudziński SJ.

Przemysław Wysogląd SJ zwrócił uwagę na to, że w centrum tego Jubileuszowego Roku jezuici chcą postawić samego Chrystusa, a nie Ignacego. Tego z pewnością chciałby założyciel Towarzystwa Jezusowego.

Dorota Przygrodzka opowiadała o darze ćwiczeń duchowych, jakie Ignacy pozostawił nie tylko jezuitom lecz całemu Kościołowi. Dzięki temu wielu świeckich, pracując nad swoja relację z Bogiem, jest lepiej przygotowanych do służenia innym, do pomagania ludziom pogubionym, by stanęli na nogi i spojrzeli z nadzieją w przyszłość. Taką posługę proponuje wszystkich Fundacja Pomocy Psychologicznej i Duchowej INIGO mieszcząca się w Warszawie przy ul. Rakowieckiej 61.

Zachęcamy do wysłuchania tej rozmowy rozpoczynającej się w 32. minucie nagrania, które można obejrzeć na stronie TVP.

 

Źródło: https://jezuici.pl/2021/05/inauguracja-roku-ignacjanskiego-w-sanktuarium-sw-andrzeja-boboli/