Drodzy Przyjaciele Wspólnoty Sant’Egidio,

Pod koniec ubiegłego tygodnia u wybrzeży Libii rozegrał się kolejny dramat migracyjny. Wspólnota Sant’Egidio ponownie apeluje o otwarcie korytarzy humanitarnych oraz zaprasza w najbliższy czwartek do modlitwy za ofiary tragicznego wypadku.

Liczba ofiar śmiertelnych piątkowej tragedii na Morzu Śródziemnym szacowana jest przez organizacje pozarządowe na 130 osób. – Są to osoby, są to ludzie, którzy przez całe dwa dni bezskutecznie błagali o pomoc, która nie nadeszła. Bracia i siostry, zadajmy sobie wszyscy pytanie o tę kolejną tragedię. Teraz jest pora na wstyd – powiedział papież po niedzielnej modlitwie Regina Caeli w Watykanie. – Módlmy się za tych braci i siostry, i za tak wielu, którzy nadal giną w tych dramatycznych podróżach. Modlimy się także za tych, którzy mogą pomóc, ale wolą odwracać wzrok – prosił papież.

Wspólnota Sant’Egidio przede wszystkim składa kondolencje rodzinom migrantów, którzy w drodze – od wyjazdu z ich krajów aż do tragicznego wypadku na wodach Morza Śródziemnego – doznawali cierpień i doświadczyli znęcania się. Wspólnota podkreśla, że w gorzkim okresie pandemii należy umacniać współczucie, by wiadomość ta nie zeszła tak łatwo na dalszy plan.

Sant’Egidio wzywa władze, które – z uwagi na raporty otrzymane już w środę – mogły podjąć próby ratowania prowizorycznej, dryfującej łodzi, do zagwarantowania ratunku na morzu osobom znajdującym się w sytuacji zagrożenia życia.

Należy pilnie odpowiedzieć na prośby o pomoc ze strony migrantów znajdujących w drodze do Europy, zwłaszcza przebywających obecnie w Libii i na Lesbos, gdzie Sant’Egidio w sposób systematyczny pomaga migrantom. Potrzebna jest pomoc w postaci długoterminowych projektów, mających na celu uwolnienie migrantów z miejsc ich przetrzymywania, zbadanie ich sytuacji i zapewnienie legalnych, bezpiecznych dróg, takich jak korytarze humanitarne. Jednocześnie przy wsparciu Unii Europejskiej trzeba budować lepszą przyszłość, zwłaszcza dla ludzi młodych, w krajach ich pochodzenia.

Wspólnoty Sant’Egidio w całej Europie w najbliższych dniach będą modlić się w intencji ofiar tragedii u wybrzeży Libii. Wspólnota w Warszawie zaprasza do wspólnej modlitwy, która odbędzie się w czwartek 29 kwietnia o godz. 20. w parafii Świętej Barbary przy ul. Nowogrodzkiej 51. Będzie ona transmitowana na kanale YouTube Wspólnoty Sant’Egidio w Polsce.

Zapraszamy serdecznie,

Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie

Miejsca w kościele będzie wystarczająco dużo. Uczestniczących w modlitwie będą obowiązywały aktualne wymogi bezpieczeństwa (maseczka, dystans społ.)