Ojciec Tadeusz Świderski obchodzi dziś urodziny. Pochodzący z mazurskich Drygał jezuicki misjonarz ponad 40 lat posługuje w Zambii.

Pragnienie realizacji kapłaństwa na afrykańskiej ziemi zaowocowało na wielu płaszczyznach: znajomością najważniejszych placówek misyjnych jezuitów w Zambii, odpowiedzialnymi funkcjami przełożonego, proboszcza parafii i ekonoma Prowincji Zambia-Malawi. Znany z niekonwencjonalnych metod duszpasterskich, od 6 lat jest superiorem Misji Kasisi.

Tu jego powołanie owocuje (dosłownie) talentem do zarządzania farmą rolniczą. Szukacie żywności ekologicznej? Ojciec Tadeusz rozwija farmę, produkującą żywność organiczną, obfitującą wysokowartościową: fasolą, marchwią, cebulą, ziemniakami, ziołami.

Jezuicka tradycja rolnicza w Zambii sięga czasów ojca Joseph’a Moreau, francuskiego jezuity, który już w 1903 r. otrzymał od wodza Monze kilku młodych ludzi, których uczył rolnictwa w Zimbabwe. Wprowadził pług, co zrobiło wrażenie na tubylcach, którzy do tej pory używali tylko motyk. Obecnie jezuickie farmy są zorganizowanymi, systematycznie rozwijającymi się centrami przedsiębiorczości dla okolicznych rolników, miejscem ich edukacji i pracy, źródłem pożywienia. Dostarczają żywność do marketów, szkół. Ich rozwój możesz wspierać … z każdego miejsca na świecie, modlitwą, wsparciem finansowym, konkretną pracą w ramach jezuickiego wolontariatu Projekt Zambia Toruń a także … jako sponsor środków transportu, za pomocą których dorodne, świeże produkty trafią szybciutko do odbiorców. „Rolnik sam w dolinie…” ależ skąd, serdeczne życzenia z Polski przesyła Projekt Zambia Toruń.

https://fb.watch/3ChdJY7SjL/

 Link do życzeń