Oświadczenie jezuickiego Sekretariatu Sprawiedliwości Społecznej i Ekologii (SJES)
 
 
Towarzystwo Jezusowe działające w ponad 80 krajach na całym świecie odczuwa głęboki ból, wiedząc, że wczoraj (8 października 2020 r.) wieczorem Narodowa Agencja Śledcza (NIA) aresztowała o. Stana Swamy, 83-letniego jezuitę, należącego do prowincji jezuitów Jamshedpur, z siedzibą w Ranchi, Jharkhand – Indie. Dziś rano zostaliśmy poinformowani, że został zabrany do Bombaju na przesłuchanie podczas wydarzenia Elgar Parishad, które poprzedziło akty przemocy między dalitami i marathami w Bhima Koregaon niedaleko Pune w dniu 31 grudnia 2017 r. NIA oskarża go o osobiste powiązania z zakazanym ekstremistyczne grupy maoistów i naksalitów.
 
o. Stana Swamy jest ostatnią spośród 16 aresztowanych osób, w tym znanych obrońców praw Arun Ferreira i Sudha Bharadwaj, obaj prawnicy, oraz pisarzy Vernona Gonsalveza i Varavary Rao. O. Stan, obrońca praw człowieka, od 15 lat przebywa w Bagaicha, jezuickim Ośrodku Działań Społecznych, pracując głównie z Adivasis (społecznością tubylczą) w celu obrony, propagowania i ochrony ich praw zapisanych w Konstytucji indyjskiej.
 
Pokój jezuity został dwukrotnie naruszony, raz 28 sierpnia 2018 r. i ponownie 12 czerwca 2019 r., kiedy był on przesłuchiwany przez ponad 15 godzin w ciągu 5 dni w lipcu – sierpniu 2020 r. O. Stan wyznał, że przestrzega Konstytucji Indii i pokojowych sposobów wyrażania sprzeciwu, kwestionując wszelkie formy niesprawiedliwości wyrządzonej bezbronnym adiwazom przez państwo i policję. Zawsze ośmielał się mówić prawdę przed władzą i ujawniać nadużycia władzy na dużą skalę za pomocą przepisów antyterrorystycznych i buntowniczych oraz zawłaszczania ziemi bez odpowiednich konsultacji. Skrupulatnie dokumentował i publikował niezliczone cierpienia setek młodych Adivasi, którzy zostali fałszywie uwikłani i uwięzieni za korzystanie z prawa do obrony swoich zasobów.
 
Około godziny 14.00 (czasu indyjskiego) o. Stan dostał kartę oskarżenia i trafił do więzienia. Został oskarżony na podstawie ustawy o zapobieganiu bezprawnym działaniom z 1967 r., na mocy której oskarżonemu odmawia się zwolnienia za kaucją. Na dwa dni przed aresztowaniem o. Stan nagrał wideo, które zostanie udostępnione na wypadek aresztowania. My, jezuici zaangażowani w działalność edukacyjną, troszcząc się o prawa ubogich i bezbronnych na całym świecie i broniąc ich, solidaryzujemy się ze Stanem i innymi obrońcami praw człowieka w Indiach i stanowczo potępiamy aresztowanie o. Stana Swamy, żądając natychmiastowego uwolnienia i powstrzymania się od arbitralnych aresztowań niewinnych obywateli przestrzegających prawa.
 
 
Obejrzyj wideo ks. Stana Swamy: https://www.youtube.com/watch?v=K_q77clUazw
 
Podpisz petycję o wycofanie fałszywych zarzutów i zwolnienie ks. Stana Swamy SJ: