Jezuicka Służba Uchodźcom została założona przez o. Pedro Arrupe SJ, przełożonego generalnego Towarzystwa Jezusowego, 14 listopada 1980 roku. Czterdzieści lat później, JRS nadal promuje swoją posługę „bycia bardziej z naszymi siostrami i braćmi uchodźcami, niż dla nich” na całym świecie.

 

Ojciec Pedro widział ich na łodziach, ryzykujących życiem, przeprawiających się przez niebezpieczne wody w małych, niestabilnych statkach – jego braci i siostry, którzy nie mieli wyboru i musieli uciekać. Jego serce było poruszone przez tych “ludzi łódek” uciekających przed wojną w Wietnamie dlatego czuł się wezwany do odpowiedzi. Ten ówczesny przełożony generalny TJ, wezwał swoich braci zakonnych na całym świecie, aby odpowiedzieli na apel o pomoc wszystkim uchodźcom i przymusowo przesiedlonym. To był początek jezuickiej służby uchodźcom w 1980 roku.

 

Od 1980 roku JRS towarzyszyło, służyło i działało na rzecz uchodźców i przesiedleńców. Była to podróż przez łzy na łodziach z Wietnamu, zabójcze pola Kambodży, milczący marsz milionów ludzi w Afryce, wojnę i zniszczenia w Iraku i Syrii, niepokoje i niestabilność w Kolumbii, a następnie Wenezueli, przemoc gangów w Północnym Trójkącie Ameryki Środkowej i przeprawy przez zdradzieckie wody Morza Śródziemnego. Była to droga pełna dzielonego smutku i bólu, ale także pojednania i radości.

 

Doceniając te 40 lat i drogę, którą przebyliśmy, chcemy uhonorować tych, którzy byli naszymi towarzyszami – beneficjentów, dobroczyńców, wolontariuszy, pracowników, przywódców i partnerów w krajach całego świata.

 

Niestety, podróż ta nie zakończyła się po 40 latach. W rzeczywistości potrzeby nadal rosną, a ponad 70 milionów ludzi w różnych zakątkach świata zostało przymusowo przesiedlonych. Chcielibyśmy uhonorować wszystkich tych, którzy wyruszyli w tę podróż i odpowiedzieć na te rosnące potrzeby, stawiając sobie ambitny cel zebrania 4,4 miliona dolarów z prywatnych składek. Zebrane fundusze pomogą nam w dalszym ciągu odpowiadać na potrzeby osób wysiedlonych na całym świecie.

 

Możesz nam pomóc to osiągnąć:

 

Zapisz datę – przyłącz się do JRS na nasze jubileuszowe Narodowe Wydarzenie Wirtualne, 12 listopada – Podróż z Uchodźcami w ciągu 40 lat – z udziałem Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, Filippo Grandi lub weź udział w Twojej lokalnej społeczności w obchodach jubileuszu JRS, 14 listopada – dniu organizacji jezuickich udzielających pomocy uchodźcom, ogłoszonym niedawno przez Ojca Generała Arturo Sosę SJ.

Podążaj za namidowiedz się więcej o życiu uchodźców i przesiedleńców i odkrywaj towarzyszy, których my spotkaliśmy podczas naszej podróży poprzez profile, którymi będziemy się dzielić przez następne 40 tygodni. Kliknij tutaj, aby poznać jednego z towarzyszy, których spotkaliśmy w ciągu ostatnich 40 lat towarzyszenia i by podążać za nim przez cały rok.

Zaangażuj się – możesz pomóc osiągnąć nasz cel, podnosząc świadomość lub pozyskując fundusze dla uchodźców na całym świecie. Odwiedź naszą stronę “Podejmij działanie“, aby dowiedzieć się, jak możesz pomóc lub skontaktuj się z [email protected], aby uzyskać więcej informacji.

Źródło