23 września, w Kaplicy Krzyża przy kościele OO. Jezuitów w Poznaniu, tutejsze  Biuro Regionalne Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Misja na Szewskiej”, zorganizowało spotkanie z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim.

Hasło tematyczne, sygnalizujące główny wątek refleksji jakim jest bezprecedensowy exodus chrześcijan z Syrii i innych krajów Bliskiego Wschodu,  brzmiało: „Zamilkły dzwony w Mosulu”. Impulsem do wyboru terminu była  bliskość obchodzonego w Kościele 27 września b.r Dnia Migranta i Uchodźcy. Metropolita Poznański podzielił się refleksjami z pobytu w krajach Bliskiego Wschodu dotkniętych wojenną przemocą i prześladowaniem chrześcijan. Od czasu wybuchu wojny w Syrii i narastania kryzysu generującego fale uchodźców, wielokrotnie apelował on, również jako Przewodniczący Episkopatu Polski, o pomoc migrantom. Dyplomatycznie stwierdził, że rozmowy na temat pomocy uchodźcom z polskimi władzami „to trudny temat”.

Arcybiskup osobiście angażuje się w promocję działań pomocy krajom dotkniętym przez wojnę na Bliskim Wschodzie, m.in. inicjowanymi przez Caritas Polska i Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. W lutym 2016 r. abp Stanisław Gądecki na zaproszenie patriarchy Kościoła melchickiego Grzegorza III Lahama przebywał w Syrii poznając dramat tamtejszych chrześcijan i ich poruszające świadectwa wierności ewangelii.

O ewangelicznym radykalizmie chrześcijan Syrii mógł się przekonać rok wcześniej w…Poznaniu. Pobity w centrum miasta Syryjczyk, wyznał odwiedzającemu go arcybiskupowi, że nie czuje wrogości do agresorów i im przebaczył. Dlaczego? „Because I am Christian” – odparł krótko. Papieskie Stowarzyszenie pomoc Kościołowi w Potrzebie, w roku 2019 przeznaczyło 16.8 mln. euro na projekty na Bliskim Wschodzie, z czego  13.2 mln. euro na pomoc kościołom w Syrii i Iraku.

W Polsce pomoc dla Syrii przybrała najbardziej znaną formę w postaci akcji Caritas Polska „Rodzina rodzinie” (do grudnia 2019 r. objął 9000 rodzin na terenie Syrii i Libanu, z budżetem ponad 50 mln zł.) O Programie

Zainicjowano ostatnio także akcję „Szkoła szkole” (po raz pierwszy w roku szkolnym 2019/20, wsparcie dla 5. szkół w Aleppo). Wspierane szkoły

 

Na koniec warto sięgnąć po statystyki Przeczytaj

Tekst i fotografie: Grzegorz Dobroczyński SJ