Syryjską kantorkę Mirnę Kbbeh coraz częściej można usłyszeć w stołecznych kościołach.

Na co dzień wraz z mężem i dziećmi mieszka w Łodzi, gdzie podczas liturgii śpiewa w jezuickim kościele Najświętszego Imienia Jezus. Do stolicy przyjeżdża raz w miesiącu na organizowane przez Jezuickie Centrum Społeczne “W Akcji” Msze św. języku arabskim. 5 stycznia w sanktuarium św. Andrzeja Boboli syryjska kantorka dała charytatywny koncert arabskich kolęd.

– Spotykamy się, by rozważać tajemnicę Bożego Narodzenia u samego źródła: w kulturze i języku aramejskim, z którymi obcował Pan Jezus – mówił zapowiadając koncert o. Łukasz Lewicki, jezuita.

Kolędy wykonywane przez Mirnę to pieśni charakterystyczne dla bliskowschodniego regionu –  śpiewane w języku arabskim i aramejskim na melodie bizantyjskiego Kościoła. Wokalistce akompaniował Syryjczyk, Suheil Sammoun.

– Chciałabym, żeby mój głos był modlitwą, która wzmocni waszego ducha, da siłę na dalsze życie. Śpiewając prosiłam Jezusa o błogosławieństwo dla waszego życia – powiedziała Syryjka.

Koncert zorganizowało mieszczące się przy mokotowskim sanktuarium Jezuickie Centrum Społeczne “W Akcji”, które na co dzień pomaga przebywającym w Polsce uchodźcom i migrantom. Zebrane podczas koncertu środki zostaną przekazane na pomoc prześladowanym chrześcijanom w Syrii.

– Przed Bożym Narodzeniem jest najwięcej ataków. Według różnych szacunków populacja chrześcijan w tym kraju od czasów wojny (2011) zmniejszyła się o ponad połowę. Wyznawcy Jezusa stanowią ok. 2 proc. populacji kraju – wyjaśnił jezuita.

Mirna Kbbeh przyjechała do Polski w 2017 r. Pochodzi z położonej w odległości 30 km od Damaszku miejscowości Saydnaya. W Syrii przez 20 lat pracowała jako wolontariuszka w organizacji „Al-Amal” (“Nadzieja”), niosącej pomoc osobom niepełnosprawnym. Z doświadczenia z pracy z osobami cierpiącymi powstała wydana po arabsku książka “On żyje”, będąca świadectwem działania Jezusa pośród osób dotkniętych chorobą, a także osobistym świadectwem działania Boga. Jej muzyczna pasja zaowocowała dwoma płytami.

Potencjał Syryjskiej kantorki został dostrzeżony także nad Wisłą. Pieśni w jej wykonaniu są elementem cieszącej się dużą popularności multimedialnej wystawy “Śladami Jezusa”, sama artystka ze swoim recitalem gościła już w kilkunastu miastach w Polsce, w tym w Warszawie.

Agata Ślusarczyk /FOTO GOŚĆ