25 czerwca br. grupa 13 dzieci uchodźczych uczestniczyła w warsztatach teatralnych zorganizowanych przez Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

W trakcie pięciogodzinnego bloku zajęć dzieci uczestniczyły w grach integracyjnych oraz ćwiczeniach z dynamiki ruchu i dźwięku. Miały zajęcia z pedagogiki teatru z elementami improwizacji teatralnej, w czasie której korzystały z nietypowych instrumentów muzycznych, takich jak „tank drum” – czyli bęben wykonany z butli gazowej. Odwiedziły pracownie: krawiecką damską, rekwizytów, modelatorską oraz miejsce pracy operatora świateł, magazyn materiałów i kostiumów. Mogły poczuć atmosferę przygotowań teatralnych i zapoznać się z pracą licznych ekip obsługujących spektakl zaglądając za kulisy, zwiedzając garderoby, wchodząc na scenę kameralną, Dużą scenę oraz zwiedzając podscenie z mechanizmem najstarszej w Polsce sceny obrotowej. Obejrzały film o tym, jak powstaje spektakl teatralny. Dowiedziały się, czym zajmuje się inspicjent i co to jest sztankiet. A także zapoznały się z dawnymi urządzeniami do wywoływania efektów akustycznych.

Odkrywanie niecodziennych miejsc i spotkania z pracownikami teatru, którzy z pasją opowiadali o swojej pracy były dla wszystkich dużym przeżyciem. I pomimo zmęczenia wielością nowych wrażeń oraz upałem, jaki nam towarzyszył dzieci były zadowolone z wyprawy.