W niedziele, 16 czerwca b.r. świętowaliśmy po raz kolejny Międzynarodowy Dzień Uchodźcy, który oficjalnie przypada 20 czerwca.

Było to również spotkanie wieńczące tegoroczny kurs języka polskiego i zapowiadające początek wakacji.

Stół w naszym Centrum uginał się od przyniesionych potraw kuchni irakijskiej, syryjskiej, hinduskiej, pakistańskiej, polskiej, egipskiej, czeczeńskiej i wielu innych. Nasi wolontariusze zatroszczyli się o to, by każda osoba, która coś przygotowała zapoznała wszystkich gości z nazwą dania, regionem, z jakiego pochodzi i recepturą. Nie zabrakło też grilla, którym zaopiekowali się nasi przyjaciele z Indii. Dzięki nim oprócz tradycyjnych kiełbasek, pojawiły się fantastyczne warzywa doprawione hinduską masalą, nadającą im wyrazistego i pikantnego charakteru. Po raz kolejny mogliśmy także rozkoszować się aromatyczną kawą przygotowaną przez osoby z Erytrei. Niektórzy z naszych gości oczekiwali na ceremonię kawową z dużym zaangażowaniem.

Dzieci zostały zaproszone do różnych gier i zabaw, min. do szukania skarbów w ogrodzie oo. Jezuitów, w którym chętnie też skorzystały ze znajdującej się tam sadzawki. Było przecież gorąco;-). Grały w piłkę i kalambury, robiły bańki mydlane a nad całością czuwała grupa zaprzyjaźnionych osób z Firmy Korn Ferry International, które postanowiły zrobić coś razem dla innych poza godzinami swojej pracy.

Wielką naszą radością była możliwość poznania rodzin osób które przychodzą do nas na zajęcia z języka polskiego: mężów, żony czy dzieci, z którymi nie mamy kontaktu na co dzień.

I tak spędziliśmy w rodzinnej atmosferze całe niedzielne popołudnie, ciesząc się swoją obecnością, smacznym jedzeniem i piękną pogodą.