W ramach feryjnego wypoczynku zaproponowaliśmy dzieciom naszych podopiecznych zajęcia, które by im przybliżyły tradycje i kulturę Polski oraz pomogły docenić dziedzictwo kultur, z których same się wywodzą.

Udaliśmy się zatem z wizytą do „Pracowni Duży Pokój” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” im. Witolda Dynowskiego w Warszawie.

Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez p. Justynę i p. Asię, które przygotowały i poprowadziły dla nas cały program.

Zajęcia rozpoczęły się od wzajemnego przywitania się w rodzimych językach dzieci i przedstawienia krajów, z których pochodzą: Egiptu, Afganistanu, Czeczeni, Tadżykistanu, by następnie przejść do charakterystyki Polski i jej języka, z popularnymi „łamańcami”, które dla wielu uczestników, wbrew pozorom, nie stanowiły wielkiego wyzwania. Równie sprawnie poradzili oni sobie z quizem na temat charakterystycznych obiektów i symboli Warszawy. Nieco trudniejszym okazał się quiz o sławnych obcokrajowcach, którzy odcisnęli niezapomniany ślad w Polskiej historii i gospodarce, jak chociażby Emil Wedel, Janusz Korczak, William Lindley i wielu innych. Największym zainteresowaniem (czego rezultatem była cisza, która zapanowała w sali) cieszyły się warsztaty manualne. Dzieci zostały podzielone na dwie grupy, w zależności od osobistego zainteresowania. W jednej miały okazję zapoznać się ze strojami ludowymi z różnych regionów Polski i ubrać w jeden z nich wyciętą z papieru postać chłopca lub dziewczynki. Druga grupa miała za zadanie wykonać ludowego „pająka” ze słomkowych patyczków. Był też czas na zabawy integracyjne, film o Oskarze Kolbergu, najznamienitszym polskim etnografie oraz oczywiście na poczęstunek, czyli wyczekiwane przez wszystkich kanapki z czekoladą J.

Na zakończenie spotkania uczestnicy stworzyli pamiątkową księgę, do której zostały wpięte kartki z ich odciskami dłoni, informacjami o tym, co lubią robić najbardziej i rysunkami miejsc, które znają ze swojego najbliższego otoczenia. Wśród rysunków szczególną popularnością cieszył się Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Narodowy PGE.

Czas minął bardzo szybko i nadszedł moment pożegnań. Każde dziecko otrzymało w prezencie „Zeszyt zabaw i łamigłówek od babci i dziadka”, by w wolnych chwilach mogło pogłębić swoją wiedzę o dziedzictwie kulturowym kraju, w którym żyje i utrwalić tą już zdobytą.

Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu „Pracownia Etnograficzna” za przyjęcie naszej wielokulturowej grupy i ubogacenie nas o kolejne dobre doświadczenia relacji i współpracy.