Już po raz czwarty drugi tydzień szkolnych ferii zimowych był pracowitym czasem dla ekipy „W Akcji” i – mamy nadzieję – czasem wesołym dla dzieci, naszych podopiecznych z różnych krajów świata. W tym czasie w Centrum odbywały się półkolonie: trzy dni spędziliśmy wspólnie na wycieczkach, zabawach i zajęciach.

Już pierwszego dnia wybraliśmy się na halę wspinaczkową, gdzie dzieci miały okazję pod okiem instruktora spróbować swoich sił we wspinaczce (trzeba przyznać, że radziły sobie doskonale, a nawet najwyższe ścianki nie były im zupełnie straszne). Dla relaksu na zmęczonych po obiedzie czekała muzyczna podróż po Europie z panem Radkiem i jego akordeonem. Popołudnie spędziliśmy – nie tylko tego dnia – na ulubionych grach planszowych naszej młodzieży.

W czwartkowe przedpołudnie po raz kolejny wybraliśmy się na wycieczkę, tym razem do Instytutu Lotnictwa. Tam mieliśmy okazję nie tylko obserwować samoloty startujące i lądujące na Lotnisku Chopina i poznać lepiej silniki lotnicze w specjalnym laboratorium, ale też wsiąść na chwilę za stery. Po południu – znów porcja sztuki. Tym razem dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego, które przeprowadziło dla nas warsztaty dotyczące pracy rzeźbiarza.

Trzeci i ostatni dzień zaczęliśmy od poszukiwania skarbów. Mimo chłodnej pogody udało nam się przejść przez rzekę, pokonać strażnika bramy, dwa krwiożercze aligatory i zdobyć kufer złotych monet. Poszukiwanie skarbów udało się też Tediemu, bohaterowi filmu, na który w piątkowe popołudnie wybraliśmy się do kina.

Zimowe półkolonie to za każdym razem wyzwanie dla pracowników i wolontariuszy Centrum. Jak sprawić, by spędzony z nami czas był dla dzieci zarazem przyjemny i rozwijający? Jak zachęcić do wspólnej zabawy młodzież – z roku na rok coraz starszą i, co naturalne, nie zawsze chętną do zajęć zaproponowanych im przez dorosłych? Pozostaje mieć nadzieję, że czas spędzony w niewielkiej grupie rówieśników będzie dla naszych przyjaciół źródłem dobrych wspomnień – a póki ma szansę tak być, na pewno warto ich do siebie zapraszać.

Helena /wolontariuszka/