Kilka miesięcy temu, zainspirowana działaniem mojej koleżanki, postanowiłam zrobić coś dla innych. Ewa opowiedziała mi, że w Centrum „W Akcji” pomaga chłopcu z Czeczeni w obrabianiu lekcji. Pomyślałam, że w sumie też mogę to robić. W końcu pracowałam jako nauczyciel przez kilka lat i uczenie innych nie jest dla mnie nowością.

Zanim doszłam na Centrum minęło kilka miesięcy. W tym czasie udało mi się skręcić nogę, co unieruchomiło mnie na kilka tygodni. Zaczęły się wakacje, więc dzieci nie miały lekcji do odrabiania. W końcu nadszedł dzień, w którym spotkałam się z siostrą Anią. Przyszłam z założeniem, że jestem w stanie pomóc innym w uczeniu się. W głowie miałam plan, że raz w tygodniu będę pomagać w odrabianiu lekcji jednemu, może dwójce dzieci. A wyszłam jako osoba, która zgodziła się na prowadzenie lektoratu z języka polskiego dla grupy dorosłych. To działo się w poniedziałek, w sobotę byłam na warsztacie dla lektorów, a w kolejny poniedziałek był  pierwszy lektorat. No i zaczęło się. W całej tej historii przez cały czas miałam poczucie, że wszystko układa się w całość – to, że przyszłam dopiero w październiku, a nie na wiosnę, że był warsztat, grupa anglojęzyczna czekająca na lektora.

Osobiście lektorat sprawia mi mnóstwo radości z wielu powodów. Samo uczenie innych jest dla mnie interesujące oraz poznawanie własnego języka z innej perspektywy. Ale przede wszystkim osoby, które przyszły na lektorat są kwintesencją całości. Dla mnie lekcje są pretekstem do odnajdywania drugiego człowieka, spotkaniem obcego z obcym po to, aby przestać być obcymi i przekonać się, że jesteśmy baaaardzo podobni.

Zuzanna Wiewiorowska
lektor języka polskiego
w Jezuickim Centrum Społecznym
„W Akcji”

Zuzanna prowadzi jedną z 11 grup języka polskiego, które powstały przy naszym Centrum w obecnym roku szkolnym. Grupy te liczą od 4 do 10 osób. Zajęcia prowadzone są w cyklu semestralnym od października 2017 do połowy stycznia 2018 i od lutego do połowy czerwca 2018. Obecnie z naszego kursu korzysta ok 60 uchodźców i migrantów z różnych części świata.