W dniach 10-12 lipca JCS zorganizował dla dzieci cudzoziemców różne zajęcia i atrakcje w ramach „Lato w mieście”. Piętnaścioro młodych uchodźców miała możliwość uczestniczenia w warsztatach z komunikacji w stadninie koni, opracowania zasad nowej gry oraz zwiedzenia Stadionu Narodowego.

Pierwszego dnia zebraliśmy się rano na Rakowieckiej. Z Mokotowa busem wyjechaliśmy do Legionowa. Tam w stadninie „Ławra” czekał na nas Pan Mirek i jego klacz Gracja. Dzieci nie tylko dowiedziały się o zwyczajach koni, ale miały wiele okazji bezpośredniego kontaktu. Najmłodsze z wielkim zaangażowaniem czyściły i karmiły zwierzę, starsze natomiast ćwiczyły się w uważności, uczyły się współpracy z koniem. Niektórzy pierwszy raz jechali w siodle.

Drugi dzień spędziliśmy w naszej siedzibie. Przedpołudnie dzieciaki opracowały zasady i stworzyli swoją wersję ulubionej gry. W tradycyjnej wersji Monopolu można zakupić domy i hotele w różnych miastach w Polsce. W nowej grze do kupienia była np. piramida w Egipcie, kopalnia diamentów na Ukrainie.  Udało się nawet zagrać. Tego dnia dzieci i wolontariusze zjedli obiad przygotowany przez brata Damiana, warto nadmienić że żaden żołądek nie ucierpiał.

Trzeciego dnia znowu opuściliśmy nasz ośrodek. Tym razem celem był Stadion Narodowy. Spędziliśmy na nim całe przedpołudnie, poznając zaplecze tego charakterystycznego warszawskiego obiektu. Mogliśmy usiąść w ławkach gdzie normalnie wstęp mają tylko drużyny, obejrzeć szatnie.  Po zwiedzaniu stadionu, nadal w sportowych klimatach, popołudnie upłynęło nam w Parku Skaryszewskim. Gra w piłkę, zabawy przygotowane przez wolontariuszy, odpoczynek na świeżym powietrzu wpłynęły na to piknik był naprawdę udany.

Serdecznie dziękujemy naszym wolontariuszom: Ani, Monice, Helenie, Kasi, Karolinie, Violetcie, Sebastianowi