Stało się już tradycję, że rekolekcje szkolne w warszawskim Gimnazjum nr 93 oraz Gimnazjum dwujęzycznym nr 34 i XV Liceum Ogólnokształcącym im. Narcyzy Żmichowskiej są połączone z warsztatami. Wachlarz propozycji dla gimnazjalistów i licealistów w tym roku był bardzo szeroki: od warsztatów découpage, tańca afrykańskiego po spotkania z gośćmi – Natalią Niemen – piosenkarką,  Anną Herbich – pisarką, Markiem Zającem – dziennikarzem. W tym roku także uchodźcy podzielili się swoimi talentami.

Pani Mary, Egipcjanka i nauczycielka z powołania w dwóch szkołach przeprowadziła lekcję języka arabskiego. Młodzieży, zainteresowanej nauką nowego języka było tak dużo, że w „Żmichowskiej” Pani Mary przeprowadziła zajęcia w auli. W Gimnazjum nr 93 chętnych także nie brakowało, ograniczała tylko przestrzeń.

W warsztaty zaangażowali się również inni zaprzyjaźnieni z Centrum uchodźcy. Pani z Kirgistanu i Pan z Afganistanu. W trakcie zajęć podzielili się z młodzieżą ciekawostkami na temat swoich krajów pochodzenia, a także wspólnie z uczniami zastanawiali się nad propozycjami spotkań, w których uchodźcy i Polacy mogliby się lepiej poznać i nawzajem ubogacić.

Barbara Olejnik RSCJ