WOLONTARIAT ZAGRANICZNY

W październiku formułowane są około 10 osobowe grupy, które przez 8 miesięcy przygotowują się do wyjazdu za granicę. Główne zadania w tym czasie to: znalezienie pieniędzy na pokrycie kosztów podróży (animacje, zbiórki, etc.), nauka języka, przybliżenie kultury danego kraju, oraz – przede wszystkim – zbudowanie sprawnego zespołu. Każdej grupie w trakcie roku i podczas wyjazdu towarzyszy jezuita.

Wolontariaty 2017

W wakacje 2017 pięć grup wolontariackich pojedzie wspomóc jezuitów pracujących w różnych zakątkach świata. Trzy projekty będą kontynuacjami wcześniejszych, jeden reaktywacją, a jeden zupełnie nowym przedsięwzięciem.

Zaczynając od południa, w Krakowie planujemy przygotować grupę która wyjedzie do Tomska do Rosji. Inicjatywa jest wskrzeszeniem gdańskiej grypy „Syberia: Dobro podaj dalej”, która dwa lata temu przetarł szlak na wschód. Niestety nie udało nam się go kontynuować więc wznawiamy go po rocznej przerwie. Wolontariusze będą pomagać jezuitom pracującym w Rosji m.in. w organizacji obozu dla niepełnosprawnych, koloni dla dzieci oraz pomogą Misjonarkom Miłosierdzia w przeprowadzce.

W Lublinie po raz trzeci zagości grupa która wspomoże jezuitów w Kirgistanie. Studenci którzy podejmą się tego wyzwania, wyruszą w dalekie azjatyckie góry i głównie będą pracować z dziećmi oraz młodzieżą. Grupą zaopiekuje się ks. Radosław Borawski SJ.

Warszawa, dokładnie grupa która powstanie przy DA Dąb, podobnie jak przez ostatnie trzy lata skieruje się jeszcze dalej na wschód niż dwie wcześniejsze mianowicie do Indii. Na miejscu uczestnicy wspomogą budowę kościoła ale będzie to zupełnie nowe miejsce niż przez ostatnie trzy lata. Kościół dość dynamicznie rozwija się na subkontynencie więc zawsze znajdzie się wspólnota która potrzebuje rąk do konkretnej pracy, mężczyźni mile widziani. Za grupę odpowiedzialny będzie ks. Paweł Gołaszewski SJ

Z miasta Mikołaja Kopernika po raz trzeci wyruszy grupa do Zambii. Śmiałków z Torunia czeka pot i łzy na farmie w Kassisi, ale humor poprawią dzieci z domu prowadzonego zaraz obok przez siostry Służebniczki. Grupą zaopiekuje się ks. Dominik Sroka SJ.

Z mroźnej północy, z Gdańska, grupa wolontariuszy wybierze się do Kairu. W stolicy Egiptu, dokładnie w dzielnicy El Materiya uczestnicy projektu będą remontować ośrodek edukacyjny dla ubogich dzieci oraz poprowadzą dla nich kurs j.angielskiego. Grupie towarzyszyć będzie o. Paweł Kowalski SJ.

Chętnych do udziału, bądź wsparcia projektów, zapraszamy do kontaktu:

  • Tomsk 2017: damian.krawczyk.sj(at)gmail.com
  • Kirgistan 2017: borawskir(at)gmail.com
  • Indie 2017: pawel.golaszew(at)gmail.com
  • Zambia 2017: dominik.sroka.si(at)gmail.com
  • Egipt 2017: pawel.kowalski.sj(at)gmail.com

Pomagaj nam zmieniać świat!